WhatsApp ile Hemen Ulaş!
Prof.Dr.Nurettin Lüleci
Filtreleme
 • Kategoriler
 • Ambalaj
 • Adet
 • Seçenek
 • Gramaj
 • 32
 • Markalar
 • Aroma
 • Filtrele
  Bitkisel Takviyeler

  Gıda Takviyesi Nedir Ne İşe Yarar?

   

  Gıda takviyesi basit ve pratik kullanıma sahip efektif ürünler olarak hayatımızda yer ediniyor. Peki, ama sıklıkla duyduğumuz gıda takviyesi nedir?

  Gıda takviyesi gıda maddelerinden edinilmeyen faydaları dengelemeyi amaçlar. Gün içerisinde kazanılmayan mineraller ve vitaminlerin tedarik edilmesini ifade eder. Bu takviye hap, tablet, kapsül şeklinde alınabildiği gibi sıvı formda da tüketimi mümkün olan gıdalardan oluşmaktadır.

  Besin takviyesi, uygulanan kişisel diyet programlarında da ihtiyaç duyulan alternatiflerdir. Ayrıca beslenmeyi destekleyici vitaminler ve mineraller olarak da biliniyorlar. Besin takviyeleri yetişkinler ve çocuklar için farklı formüllerle üretilmektedir. Bu nedenle kişisel olan bu besin maddeleri bireysel olarak kullanılmalıdır.

   

  Takviye Edici Gıda Neden Kullanılır?

   

  Gün içerisinde tüketilen besinler vitamin ve mineral açısından bedenimize destek vermektedir. Ancak gıdalar yeterli vitamin ve mineralin kazanılması için yeterli değildir. Bu aşamada ise besin takviyesi devreye girmektedir.

  Farklı formlarda üretilen ve tüketilen bu takviye edici gıdalar vücuda sağlanan bir destek mekanizmasıdır. Ama destekleyici görevdeki gıda takviyesi neden kullanılır gerçekten biliyor muyuz? Bu takviye edici gıda maddeleri bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde öncü bir rol üstleniyor. Vücudun ihtiyaç duyduğu ancak besinlerden alınamayan maddelerin tüketimi için de önemli bir yere sahiptir

  Ekstra alınan takviye edici gıdalar kişisel sağlığın yanında kemik yapısını da güçlendiren bir yapıya sahiptir. Cilt bakımı için de tercih edilen bu gıdalar daha genç görünüme sahip, sağlıklı bir cilt için de tercih edilmektedir. Kolajenler        bu konuda destekleyici ve dayanıklılık ve canlılık kazandıran takviye edici gıdalardır.

  Bedensel sağlığı temelden etkileyen en önemli Omega 3 yağ asitleridir. Kalp, damar rahatsızlıklarından hücre büyümesine kadar geniş bir etki alanı vardır. Bu yağ asitlerini temin etmenin en pratik çözümü ise balık tüketimidir. Ancak balıktan ihtiyaç oranında alınamayan Omega 3 gıda takviyesi gereksinimi ortaya çıkarmaktadır.

  Besin Takviyesi Seçimi Neye Göre Yapılmalıdır?

  İhtiyaç duyulan besin takviyesi bireysel olarak kullanılmalı ve tercih edilmelidir. Her bedenin ihtiyaç duyduğu madde farklı olabileceği gibi tercih edilmesi gereken gıda maddesi de değişkendir. Besin takviyesi neden kullanılır ya da hangi durumlarda tercih edilir?

  Kemik sağlığını ve yapısını korumak ve desteklemek için en önemli şey kalsiyumdur. Süt ve süt ürünleri ise kalsiyum açısından en zengin yapıya sahip olan gıda maddeleridir. Süt ve süt ürünlerinin tüketimi kişisel hassasiyetlere neden olabilmektedir. Bu nedenle de bu ürünler yerine kalsiyum gıda takviyesi kullanılmaktadır. Aynı zamanda çinko gıda takviyesi ve demir gıda takviyesi de kemik yapısının ve sağlığının korunmasında destek vermektedir.

  Cilt kusurları ve hatalarının tedavisi ve azaltılmasında ise en etkili şey E vitaminidir. Bu vitamin domates, kivi gibi besinlerden alınabilmektedir. Kolajen gıda takviyesi ile cilt canlılığının korunması ve cilt sağlığının desteklenmesi amaçlanmaktadır. Aynı zamanda cildin esnek yapısının korunması ve artırılmasında da destekleyici bir rol oynar.

  Bedenin en fazla ihtiyaç duyduğu şey ise Omega 3’tür. Bu yağ asidinin vücuda kazandırılması için balık tüketimi tavsiye edilmektedir. Ancak haftalık en az 400 gr balığın tüketilmemesi takviye gıdaya ihtiyaç duyulmasına ortam hazırlamaktadır. Omega 3 gıda takviyesi sinir hücrelerini hasara karşı korumaya yönelik bir etkinlik sağlanmasında öncü bir roldedir. Ayrıca kalp ve damar rahatsızlıklarının genel bir nedeni de bu yağ asidinin eksikliği olarak bilinmektedir.

  Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için tüketilen meyve sebzeler öncelikli koruyucu besinlerdir. Yine de vücut direnci için alternatif tüketimler de gerçekleştirilmektedir. Özellikle kırmızı orman meyveleri vücut direncinin ve bağışıklığı olumlu yönde etkilemektedir. Son yıllarda sıklıkla duyulan kara mürver gıda takviyesi de bu amacı desteklemektedir.

  Demir eksikliği gıda takviyesi gereksinimi doğuran başka bir olaydır. Zihinsel fonksiyonların sağlıklı ilerlemesi, hafızanın güçlendirilmesi için ise B12 gıda takviyesi kullanımı yaygındır. Ayrıca D vitamini gıda takviyesi de yetişkin ve çocukların kullanımı için desteklenen bir başka takviye edici maddedir.

  Besin Takviyesi Fiyatları

  Günümüzde sıklıkla tercih ve tavsiye edilen gıda takviyesi fiyatları içerikleri gibi birbirinden ayrılıyor. Bu ürünlerin fiyatlandırılması farklı nitelikler göz önünde bulundurularak belirleniyor. Dolayısıyla tercih edilecek ya da ihtiyaç duyulan besin takviyeleri değişken fiyat etiketleri ile satışa çıkarılıyor.

  Takviye edici gıda fiyatları farklı değişkenlere göre belirlenip raflardaki yerlerini alırlar. Bu ürünlerin fiyatlandırılması öncelikli olarak içeriğine göre belirlenmektedir. Ayrıca takviye edici gıdanın sahip olduğu gramaj ve form ürünün fiyat değişkenliğini doğrudan etkilemektedir.

  Çocuklar için gıda takviyesi içerdiği özel formül nedeniyle diğer besin takviyelerinden farklı fiyata sahiptir. Bu takviyeler çocukların zihinsel ve bedensel sağlığına yönelik hazırlanmaktadır. Bu nedenle de içeriklerinin ve formlarının da belirli düzenlemelere tabi olmasını sağlanır. Aynı şekilde anne adaylarına özel gıda takviyesi fiyatları da içeriği, formu ve gramajıyla diğer takviye edici gıdalardan ayrılır.

  Biotin gıda takviyesi içeriği ve katkıları nedeniyle diğer takviye edici gıdalardan fiyat bazında ayrılmaktadır. Bunların dışında kalp damar sağlığını destekleyici takviye edici gıda maddeleri de değişken fiyatlara sahiptir. Kullanılan besin takviyeleri tercih edilme sıklıklarına ve arzlarına göre de farklı fiyatlandırmalar ile karşılaşmaktadır.

  Besin Takviyesi Çeşitleri

  Besin takviyesi kişisel gereksinimler göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Vücutta ihtiyaç duyulan gıdalar farklı gıda takviyesi markaları sayesinde satışa sunulmaktadır. Kullanıma sunulan bu gıda takviyesi ürünleri çeşitliliği ile de geniş bir kitleye hitap etmektedir.

  Besin takviyeleri farklı kullanım özellikleri ve farklı içeriklere sahiptir. Bu gıda maddeleri kapsül, damla, hap gibi formlarda kullanıcılara sunuluyor. Aynı işlevsellikteki takviye edici gıdalar da farklı formlarda bulunabilmektedir. Balık yağı sıvı, hap veya kapsül biçiminde de üretimi ve tüketimi yapılan bir maddedir.

  Besin takviyesi çeşitleri farklı bitkisel ürünlerin bir araya getirilmesiyle üretiliyor. Bu sayede destekleyici işlevi olan bu maddeler bitkisel özleri ile de yararlı olmaya çalışıyor. Besin takviyelerinin üretiminde bitki özleri kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra bitkisel gıda takviyesi de sıklıkla tercih ediliyor.

  Besin Takviyesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Kişisel ihtiyaç duyulan besin maddeleri ve vitaminler değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla besin takviyesi kişisel tüketimi yapılması gereken bir gıda maddesidir. Bunun yanında gıda takviyesi tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler de bu süreçte bilinmelidir.

  Tüketimi yapılacak takviyeler bitkisel öze sahip besin takviyesi ürünleri öncelikli tutularak yapılmalıdır. Bu sayede sağlığa destek veren bu maddelerin organik yapısı ön planda tutuluyor. Besin takviyesinin Avrupa Patent Ofisi onayını almış olması gerekmektedir. Bu maddeler klinik ortamlarda işlevselliği kanıtlanmış durumdadır.

  Son yıllarda küresel salgının ortaya çıkması da bağışıklık sisteminin önemini bir kez daha öne çıkardı. Besin takviyeleri içerdiği probiyotikler sayesinde bağışıklığın desteklenmesinde etkilidir. Vücut direncini de artıran takviyelerin kalabalığa karışmadan en az 1 saat öncesinde tüketilmesi gerekiyor. Bu sayede bakterilerin akciğere ulaşmasının engellenmesi amaçlanmaktadır.

  Çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine katkı sağlayan aşıların yaş sınırı olması alternatiflerin oluşmasına ortam sağlamıştır. Çocuklar için geliştirilen takviye edici gıdaların belirlenen yaştan itibaren kullanımı uygun görülmektedir. Bu sayede probiyotik gıda takviyesi kullanılarak bakterilerle bedenin tanışması sağlanıyor.

  Her besin takviyesi aynı etkide fayda sağlamamaktadır. Metabolizmanın yapısına göre takviye edici gıdanın etkin formunun tercih edilmesi önerilmektedir. Ayrıca kullanılacak besin takviyesi belirtildiği dozlarda kullanılmalıdır.

  Bu maddelerin tüketilmesinin yanında saklanma koşullarına dikkat edilmelidir. Yetişkin gıda takviyesi veya çocuklar için besin takviyesi fark etmeksizin uygun koşullarda saklanmalıdır. Probiyotik içerikli besin takviyeleri muhakkak dolapta saklanmalıdır. Ayrıca kolay ulaşılabilir alanlarda bu ürünlerin bırakılmaması gerekir.

  En Çok Tercih Edilen Besin Takviyeleri

  Son yıllarda yaşanan küresel salgın güçlükbir bağışıklık sisteminin ne denli önemli olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla bu süreçte farklı besinler, vitaminler ve gıda takviyesi ürünler öncelikli olarak kullanılmaktadır. Ancak en iyi gıda takviyesi hangisidir sorusu kullanıcılar tarafından merak konusu olmaktadır.

  Bağışıklığın desteklenmesi için özellikle C vitamini takviyesi kullanılmaktadır. Kış aylarında tüketilen narenciyeler bu vitamin için oldukça önemli bir paya sahiptir. Solgar vitamin takviyesi sahip olduğu organik içeriğiyle de tercih edilmektedir. Multivitaminler ve mineraller açısından da doğal bir destekleyici görevi üstlenir.

  Bağışıklığın desteklenmesinde etkin olan bir diğer madde ise beta glukan olarak bilinmektedir. Vücuda kazandırılan bu madde lifli yapısı sayesinde bağırsak sağlığına da olumlu katkılar sağlamayı amaçlamaktadır. Aynı şekilde kemik sağlığı için takviye olarak glukozaminler kullanılmaktadır. Bu besin takviyeleri bağırsak sağlığını destekleyen öncüllerdir.

  Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur?

  Bedensel ve zihinsel sağlığı önemli ölçüde etkileyen vitaminler beslenmenin önemli bir kısmına sahiptir. Dolayısıyla öncelikle vitamin nedir bilinmesi gerekir.

  Vitamin, metabolizma işleyişini olumlu etkileyen, besinlerin içerisindeki organik bileşenlerdir. Bu organik bileşenler gün içerisinde tüketilen besinler aracılığıyla metabolizmaya kazandırılmaktadır. Dolayısıyla da bu ürünlerin hangi besinlerde bulunduğu önem arz etmektedir.

  Beyaz ve kırmızı et ürünleri protein açısından doyurucu besinlerdir. Ayrıca içerdikleri vitaminler sayesinde metabolizmayı desteklemektedir. Hayvansal gıdalar içerdiği A vitamini ile zihinsel ve bedensel sağlığı desteklemektedir. Yetişkinlerin yanı sıra gelişme çağındaki çocuklar için de önemli bir yere sahiptir.

  Portakal, greyfurt gibi narenciye grubundaki C vitamini bağışıklık sisteminde direkt etkilidir. Bu ürünlerin yanında kırmızı orman meyveleri de sıklıkla tüketilen ve zengin vitamin değerlerine sahip besinlerdir.

  Yulaf, buğday, mısır gibi tahıl ürünleri ise içerdikleri B1 vitamini ile öne çıkmaktadır. Ispanak, brokoli, lahana gibi yeşil bitkiler B2 vitamini deposu olarak görülürken cilt sağlığını korumada öncüdür.

  Besin Takviyesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

  İnternet sitesinden alınan besin takviyesinin orijinalliği nasıl anlaşılır?

  Bir ürünün orijinalliği öncelikli olarak ambalajından kontrol edilmelidir. Gıda takviyelerinin Avrupa Patent Ofisi tarafından onaylanmış olduğu kontrol edilmelidir. Ayrıca ambalajda herhangi bir yıpranma, SKT basımında kaymaların mevcut olması öncelikli ipuçlarıdır. Ayrıca ruhsatlı her ürün üzerinde Türkçe etiket yer almaktadır.

  Takviye edici besinler ne amaçla kullanılmalıdır?

  Takviye edici besinler, beslenmeye  destek olarak kullanılmalıdır. Bu ürünler metabolizmanın desteklenmesinde ve bağışıklığın güçlendirilmesinde yardımcı unsurlardır.

  Besin takviyeleri ilaç mıdır?

  Gün içerisinde gıda tüketimine destek amaçlı kullanılan bu takviyeler ilaç değildir. Dolayısıyla besin takviyelerinin doktor tavsiyesi üzerine kullanılması önerilmektedir.

  Gün içinde besin takviyesi nasıl kullanılmalıdır?

  Her gıda takviye edici besin farklı formlarda kullanıma uygun olarak üretilmektedir. Dolayısıyla tercih edilen ürünün formu göz önünde bulundurulmalıdır. Ardından bu takviye besinin en etkin olacağı biçimde tüketilmesi gerekmektedir.

  Gün içerisinde kullanımı yapılacak gıda toplum içine çıkmadan önce tüketilmelidir. Verimli bir kullanım sunması amacıyla bu ürünlerin dış dünyaya çıkmadan önce kullanılması önerilmektedir. Bu süre de en az 1 saat öncesinde kullanılması gerektiği yönündedir.

  Takviye edici gıda hangi saatlerde kullanılmalıdır?

  Tokluk hissi veren gıda takviyesi güne başlarken kullanıldığında efektif bir sonuç sunmaktadır. A, E, D vitamini kahvaltı sonrasında kullanımı önerilen besin maddeleridir. Multivitamin alternatifleri ise öğleden sonra kullanımlarda en verimli halinde etki etmektedir.

  Besin takviyeleri ne sıklıkla kullanılmalıdır?

  Gün içerisinde kullanımı uygun olan besin takviyeleri belirli bir dozdan fazla kullanılmamalıdır. Bu doz ise kullanılan takviye edici gıdaya göre farklılık göstermektedir. Uzmanlar ise bu miktarı gün içerisinde beşten fazla olmaması konusunda uyarmaktadırlar.

  Bağırsak sağlığı için hangi besin takviyesi için kullanılmalıdır?

  Farklı formda ve etkideki takviyeler kişinin bedensel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak kullanılmalıdır. Zinco damla gıda takviyesi içeriğindeki bitkisel özler sayesinde bağırsak sağlığını desteklemektedir. Bağırsaklarda biriken gazın ortadan kaldırılmasında etkin biçimde tercih edilmektedir.

  Hangi besin takviyesinin alınması zorunludur?

  Bazı vitamin ve mineraller metabozlimada üretilebilmektedir. Ancak bazı vitamin ve mineraller takviye edici besinler sayesinde alınmaktadır. Magnezyum gıda takviyesi ve potasyum gıda takviyesi de dışarıdan alınması gereken önemli minerallerdir.

   

  Cinsel besin takviyesi kullanımı zararlı mıdır?

  Cinsel gıda takviyesibilinçsiz kullanımı yaygın bir tüketim maddesidir. Bilinçsiz kullanımlar nedeniyle geri dönüşü olmayan sorunlar ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla bu tarz takviye edici gıdaların doktor kontrolünde kullanımı tavsiye edilmektedir.

   

   

  vitamin

  b12

  c vitamin

  venatura d3 k2

  multivitaminler

  b12vitamin

  b1

  b2

  d vitamin

  b6

  vitamin d3 k2

  a vitamin

  en iyi multivitamin

  kara mürver vitamin

  d3 k2

  d3k2

  saç dökülmesi için vitamin

  Solgar

  Ocean

  venatura

  Pharmaton

  Supradyn

  Nutraxin

  nutrigen

  voonka

  imunex

  nondo

  sugarbear

  sambucol

  zade vital

  carlson

  redoxon

  centrum

  organik bal

  detoks çay

  bitkisel çay

  Vitamin ve Mineraller

  Vitamin ve mineraller doğadan bedenimize doğru yolculuğa çıkıyor! Sağlıklı bir vücut için gerekli olan besin maddeleri size de destek verecek!

  Yaşamsal faaliyetlerin sorunsuz ilerlemesi için sağlıklı bir metabolizma gerekmektedir. Sağlıklı beden ise tüketilen besinler sayesinde oluşmaktadır. Provitamin olarak da görülen bu besinler vücut içinde mineral ve vitamine dönüştürülmektedir.

  Vitamin ve mineraller gündelik yaşamda tüketimi yapılan gıdalar sayesinde vücuda alınmaktadır. Böylelikle vücudun sağlıklı bir dengeye ulaşması hedeflenmektedir. Ancak kimi zaman gıdalar bu konuda yetersiz kalabilmektedir.

  Tüketimi yapılan yiyeceklerin yetersiz kalması durumunda takviye besin maddeleri devreye girmektedir. B12 vitamin gibi bedenin ihtiyaç duyduğu bileşenler de bu takviyeler ile bedene kazandırılmaktadır.

  Vitamin ve mineraller takviye için farklı formlara sahip olabilmektedir. Değişen formlara sahip olmaları bu besin maddelerinin kullanımını da kolaylaştırmaktadır. Bu sayede çocuklar ve yetişkinler en uygun içeriği tercih edebilmektedir.

  İhtiyaç duyulan vitamin takviyesi kişiye göre değişmektedir. Kişisel tercihlere göre vitaminler multivitamin olarak da tüketilmektedir. Dolayısıyla en iyi multivitamin bireysel gereksinimlere göre kullanılandır.  

  Vitamin ve Minerallerin Fiyatları

  Vitamin ve mineraller bedensel sağlığın temelindeki yerlerini almayı hedefliyor! Farklı içeriğe ve özelliğe sahip olan bu besinler ek takviyeler ile bedene kazandırılması amaçlanıyor!

  Zihinsel ve bedensel sağlığın sorunsuz ilerlemesi için bazı besin maddeleri olmazsa olmazdır. Bu bileşenler sayesinde vücut fonksiyonları normal seyrine ulaşmaktadır.

  Bedensel işlevlerin aksaması metabolizmadaki eksiklerin habercisidir. Dolayısıyla hekim tavsiyesi ile yapılan tahliller bu süreçte önemlidir. Analizler sonucunda elde edilen sonuçlar ise kullanımı yapılacak takviyeler belirlenmektedir.

  Vitamin ve mineraller de bu aşamada devreye girmektedir. Farklı içeriğe ve işleve sahip olan bu bileşenler zamanla metabolizmaya destekçi olmaktadır.

  Değişen formüllere sahip olan ek gıdalar farklı fiyatlandırmalara da sahiptir. Çeşitli markalar tarafından satışa sunulan besinler ayrı etiketlere sahiptir.

  Raflarda yerini alan bu takviye edici besinlerin işlevleri de fiyatları üzerinde belirleyicidir. Vücut direncini artırmayı hedefleyen besin maddeleri ile enerji vermeyi hedefleyici takviyeler aynı fiyata sahip değildir.

  Çocuklar için vitamin takviyesinin önemi büyüktür. Bu ürünler içerikleri ile de diğer ürünlerden ayrılmaktadır. Dolayısıyla yetişkinler için hazırlanan takviye edicilerden fiyatları ile de ayrılmaktadır.

  Kullanılacak ürünün sahip olduğu özellikler kadar gramajı da fiyatı üzerinde belirleyici bir unsurdur. Satışa sunulan farklı gramajdaki ürünler de bu nedenle ayrı fiyatlar ile raflarda yerini almaktadır.

  Vitamin ve Mineral Kullananlar

  bitkisel-takviyeler

  Fiyata Göre

  VeNatura Lipozomal Koenzim Q10 150 ml
  299,00
  Güzel Gıda Organik Defne Yaprağı 10 Gr
  34,50
  Güzel Gıda Organik Soğan Tozu 60 Gr
  37,90
  Güzel Gıda Organik Tatlı Toz Biber 50 gr
  % 16
  37,90
  45,00
  VeNatura Koenzim Q10- 100 MG
  93,90
  Melez Tea Sleep Rahatlatıcı Bitki Çayı 50 Gr
  % 10
  81,12
  90,00
  Melez Tea Golden Milk Zerdeçal Tozu 15 Adet Tek Seferlik Torbalar 60 gr
  % 8
  90,68
  99,00
  Melez Tea Golden Milk Zerdeçal Latte 80 GR
  % 8
  81,12
  88,00
  Aksu Vital Keten Tohumu 200G
  66,78
  Lavande Organik Lavanta Suyu (L. Angustifolia) 200ml-Sprey
  125,50
  Lavande Organik Lavanta Yağı (L. Angustifolia) 20ml-İçten Damlalıklı
  83,50
  Özden Bal Organik Petekli Çiçek Balı
  249,00
  Vitabiotics Wellteen Him 13-19 Years 30 Tablets
  90,00
  İmmunat İmmu life 8 Meyve Karışımlı 250 ml
  % 15
  262,65
  309,00
  Mayi Tuz Sıvı Tuz Sprey 150 cc
  25,00
  Plantus Alpina Şurup 100 ml
  % 70
  9,74
  32,47
  Naturelka Esmer Pirinç Unu 500 gr
  21,90
  Naturpy Organik Yulaf Ezmesi 1000 gr
  34,95
  Naturpy Organik Arpa Unu 1000 gr
  29,95
  Naturpy Organik Arpa Ezmesi 500 gr
  19,95
  Naturpy Organik Aşurelik Buğday 500 gr
  27,95
  Naturpy Organik Nohut Unu 1000 gr
  34,95
  Naturpy Organik Sarı Mecimek 1000 gr
  39,95
  Naturpy Organik Pirinç 1000 gr
  34,95
  Naturpy Organik Yulaf Kepeği
  19,95
  Naturpy Organik İrmik
  23,90
  Naturpy Organik Pirinç Unu 500 gr
  38,00
  Naturpy Organik Nohut 1000 gr
  32,95