WhatsApp ile Hemen Ulaş!
Prof.Dr.Nurettin Lüleci
Lactone

 
Uzman Tıp Köşesi

 
Folixir
Themra
Organik Temizlik Ürünleri

 
Beta Glukan

Beta Glukan

Beta glukan bedensel sağlık için önemli sayılan bir lif türüdür. Besinlerden elde edilen bu bileşen takviye edici besinler aracılığı ile de alınmaktadır.

Farklı markalar ve ürünler bedensel ve zihinsel sağlığı destekleyen bu bileşeni barındırmaktadır. Farklı forma ve gramaja sahip olan bu gıda maddeleri farklı paketleme ve raf sürelerine sahiptir. Ayrıca beta glukan fiyat açısından da farklılık gösterebilmektedir.

Beta glukan fiyat ve marka olarak çeşitlilik göstermektedir. Tüketici istek ve ihtiyaçlarına bağlı tercihler değişmektedir. Ayrıca ürünler de bu doğrultuda revize edilerek tekrar kullanıma uygun hale getirilmektedir.

Takviye edici besinlerden birisi olan bu ürünler kullanıcısına göre üretilmektedir. Kitleye uygun üretilmesi de ürünlerin fiyatını doğrudan etkilemektedir.

Glukan içeren yiyecekler de içerikleri ve destekleyici nitelikleri ile kullanıma sunulmaktadır. Farklı içeriğe sahip olmaları da fiyatlandırmada etkili olmaktadır. Ayrıca besin değeri taşımaları da ürünlerin fiyatlarını doğrudan etkileyen unsurlardan birisidir.

Ürünlerin tavsiye edilen tüketim tarihlerinin değişken olması raf ömrünün de değişmesine ortam hazırlamaktadır. Raf ömrüne göre ise ürünlerin fiyatı farklılık gösterebilmektedir. Fiyat değişkenlerinden birisi olan kullanım süresi de bu aşamada bir kez daha önem kazanmaktadır.

Üretimi yapılan glukanın kullanım talimatları ve saklanma koşullarıyla da farklılık gösterebilmektedir. Farklı formlara sahip olan ürün çeşitleri sahip oldukları özellikler ile farklı fiyatlandırılmaktadır. Kullanıcılar da bu özellikler doğrultusunda uygun ürün tercihi yapmaktadırlar. Böylelikle uygun nitelikte ürünleri bütçelerine uygun biçimde temin etmektedirler.

Beta Glukanın Faydaları

Glukan insan metabolizmasında önemli görevleri üstlenmektedir. Farklı alanlarda farklı işlevleri üstlenerek beden sağlığını olumlu etkilemeyi amaçlamaktadır. Farklı besinler ile bir arada tüketimi sağlanan beta glukan nedir?

Beta glukan, özellikle cilt yapısına yarar sağlamaya çalışan bir gıdadır. Bunun yanında kalp sağlığını desteklemesiyle de bilinen çözünür diyet lifidir. Glukan içeren besinler bu hususta yardımcı olan besin maddeleridir. Bunun yanında ekstra takviyeler de glukan eksikliğinin giderilmesinde destekleyicidir.

Bedensel fonksiyonların destekleyicisi konumundaki beta glukan ne işe yarar? Farklı rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olurken bedendeki dengelerin sağlanmasında da etkili bir rol üstlenmeyi hedefler. Kolesterol seviyelerinin düşmesinde ve dengelenmesinde yardımcı olmayı hedefler.

Bağışıklık sistemi insan bedeninin koruyucu bir kalkanıdır. Dolayısıyla bu sistemin kuvvetlendirilmesi olası rahatsızlıkları önlemede öncelikli adımdır. Bu hususta glukan önemli bir paya sahiptir. Bedende kanser hücrelerinin oluşumunu önlemeyi amaçlamaktadır.  Bunun yanında mevcut tümör hücrelerinin de büyümesini yavaşlatmada destekleyici olarak fayda etmeye çalışır.

Vücuttaki kan şekeri seviyesinin dengelenmesinde ve düşürülmesinde de yardımcı olmayı hedeflemektedir. Bu sayede hipoglisemi oluşumunun önüne geçmek amaçlanmaktadır. Dengelenen kan şekerinin yanında sindirim sistemi ve bağırsak açısından da önemlidir. Bağırsak florasının dengelenmesinde ve işlevselliğinde yardımcı olmayı sağlar.

Yara iyileşmesi hızlandırılırken vücutta ve organlardaki hasarı minimize etmekte destekleyicidir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinin hızlandırılmanda da yardımcı bir rol üstlenmektedir. Halk arasında kalp krizi olarak bilinen koroner kalp yetmezliği karşısında da önleyici olmayı amaçlamaktadır. Böylelikle bu sırada oluşabilecek kas hücrelerinin kaybının da önüne geçilmesi muhtemel faydalardan birisidir.

Beden içinde ve dışında oluşan hasarları engellemede etkiliyken solunum yolu enfeksiyonları üzerinde de etkilidir. Oluşabilecek herhangi bir iltihaplanma ve enfeksiyon durumunda hücreleri teşvik etmektedir. Bu rahatsızlığı tetikleyen ise genellikle alerjiler olmaktadır. Dolayısıyla alerjik reaksiyonların önüne geçilmesinde de yardımcı bir rol almaktadır.

Beta Glukan Takviyesi Çeşitleri (300)

Besin takviyelerini desteklemek ve vitamin ihtiyacını karşılamak için beta glukan kullanılmaktadır. Vücut sağlığının desteklenmesi ve devamı için bu ürünler yardımcı roldedir. Farklı özellikle sahip olan bu ürünler, farklı işlevler ile destekleyici olmaya çalışmaktadır.

Beta glukan imuneks, antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemi üzerinde etkilidir. Bağışıklık sistemini korurken aynı zamanda kuvvetlendirmeyi görev edinmektedir. Yüksek tansiyon ya da diyabet gibi rahatsızlıkların hafifletilmesinde de etkili olmayı amaçlayan bir glukan çeşididir.

MDC beta glukan da antioksidan etkili bir başka glukan çeşididir. Genellikle solunum yolları rahatsızlıkları, nezle gibi hastalıklarda takviye edici bir rol hedeflemektedir. Alerjiler üzerinde de etkin bir rol hedeflerken akyuvar oluşumunu teşvik etmeye çalışmaktadır.

Bedenin ihtiyaç duyduğu enerjinin teşvikinde de etkili bir bileşen olan glukan çeşitleri de yaygın olarak kullanılmaktadır. Arwell beta glukan da çinko içeriğiyle takviye edici gıda olarak tercih edilmektedir. Böylece gün içinde ihtiyaç duyulan enerjinin takviye edilmesi kolaylaştırılmaktadır.

İmunol beta glukan içeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminde destekleyici rol oynamaktadır. Diğer takviye edici gıdalar gibi gün içindeki yorgunluk ve bitkinliğin önüne geçilmesinde etkilidir. Bu glukan çeşidi kapsüllerle tüketilerek bedene kazandırılmaktadır.

Takviye edici gıdalar içeriklerindeki vitamin ve mineraller ile destekleyici bir rol üstlenmektedirler. Nbl beta glukan da benzer işlevleri ile kullanımı tercih edilen bir çeşit glukandır. Beta glukan içeren vitaminler arasında yer alan bu gıda vitamin ve mineral açısından da destekleyici olmaya çalışır. 

Sindirim sisteminin sağlıklı biçimde çalışmasında da etkili bir rolü üstlenmektedir. Beta glukan ligone çeşidi de sindirim sistemine yardımcı bir besindir. Kabızlık başta olmak üzere çeşitli bağırsak rahatsızlıklarının önlenmesinde destek vericidir. İyi huylu bağırsak bakterilerinin oluşumunu teşvik ederken, kilo dengesini de korumaktadır.

Bedenin ihtiyaç duyduğu bağışıklık sistemi güçlendirici besinler ve takviyeler farklı besinlerden elde edilmektedir. Kara mürver de bu amaçla kullanılan kırmızı orman meyvelerinden birisidir. Kara mürver beta glukan da bağışıklık sistemi başta olmak üzere destekleyici nitelik taşımaktadır. Tüketilen besinler sayesinde enfeksiyon oluşumlarının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Beta Glukan Takviyesi Markaları

Tüketimi yapılan beta glukan tercihler ve ihtiyaçlar doğrultusunda farklı markalar aracılığı ile temin edilmektedir. Bedensel ihtiyaçlar göz önüne alınarak yapılan kullanımlar marka belirlenmesinde oldukça etkilidir.

Synbiotic, sindirim sistemi sağlığını korumakta ve güçlendirmekte etkilidir. Probiyotik mikroorganizma, beta glukan ve prebiyotik içermesi bu hususta destekleyici bir rol almaktadır. 1-3 beta-glikozidik bağ barındıran Natural Nest Beta Glukan bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkili olmayı sağlar. Ekmek mayasından sağlanan doğal maddeleri içeriğinde barındırırken, iyi ve kötü huylu tümörlerde antikanserojen etkisi oluşturmayı amaçlamaktadır.

Sambu Glucan sabah akşam kullanıma uygun kara mürver içerikli bir takviyedir. Kara mürver yapısıyla bağışıklığı desteklemede önemli bir paya sahip olmayı hedefler. Eczacıbaşı İmutor Beta Glukan bağışıklık sistemini desteklemesi amacıyla kullanılmaktadır.

Beta glukan şurup olarak da tüketilmektedir. ExpectIm Şurup da benzer faydalara sahiptir. Enerji veren formülü ile çocuklar için uygun bir kullanıma sahiptir. Gelişimde de destekleyici bir rol üstlenmektedir.

Ligone Kids Multivitamin şurup formu ile küçük yaştaki çocukların kullanımına uygun üretilmektedir. İçeriği ile gelişimi de desteklemeyi hedeflemektedir. Immuferon Beta Glukan Efervesan tablet de içeriği ve etkileri ile benzerlik göstermektedir. Pratik bir kullanımı olması ise yaygın bir kitleye ulaşmasında öncü olmayı amaçlar.

Micro Glucan içeriğiyle kan şekerinin dengelenmesini salamaya yardımcıdır. İçeriğinde birçok probiyotik mikroorganizma içeren Ntbiotic Glukan kan kolesterol düzeyinin dengelenmesinde yardımcı olmayı amaçlar.

Venatura Beta Glukan Ekinezya Kuşburnu Vitamin C Çinko takviyesi de benzer konularda destekleyicidir. Kalp sağlığında da etkin olmayı amaçlar. Mevsim geçişlerinde destekleyici olarak yorgunluk, bitkinlik hissinin etkileri azaltılmaya çalışılmaktadır. Naturalnest Beta Glukan da içeriğindeki çinko, C vitamini ile yorgunluğun etkilerini hafifletmeyi amaçlamaktadır. 

Easy Fish Oil Beta Glukan, jel formu ile pratik bir kullanım sunmaktadır. Farklı yaş gruplarına hitap eden yapısı ise kullanımını desteklemeyi amaçlamaktadır. Kullanımı yapılan bu takviye gıda sayesinde ihtiyaç duyulan balık yağının da takviyesi sağlanmaktadır.

Boğaz pastili nezle ve gribal enfeksiyonlarda yaygın kullanılmaktadır. İmubest Beta Glukan Boğaz Pastili de dönemsel yaşanan gribal enfeksiyonlarda kullanılma uygundur. Imuneks Beta Glukan 10 mg da bağışıklık sistemini desteklemeyi amaçlayan gıda takviyelerinden birisi olarak kullanılmaktadır.

Beta Glukan İçeren Besinler

Günlük hayatta tüketilen besinler sayesinde ihtiyaç duyulan mineral ve vitaminlerin edinimi sağlamayı amaçlamaktadır. Bu edinimin yetersiz kalması durumunda takviye gıdalara başvurulabilmektedir. Bu sayede metabolizmanın ihtiyaç duyduğu minerallerin kazandırılması amaçlanmaktadır.

Beta glukan da metabolizmanın ihtiyaç duyduğu liflerden birisidir. Eksikliğinde farklı yan etkileri olabildiği gibi tüketimi destekleyicidir. Bu hususta farklı beta glukan takviyesi tercihleri yapılarak ihtiyaçlar giderilmesi amaçlanmaktadır.

Solgar beta glukan gibi takviye edici gıdalar tüketici tercihleri ve ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanmaktadır. Antioksidan nitelikteki bu ürün ile bağışıklık sistemi desteklenmektedir. İmutor beta glukan da aynı etkileri ile kullanılmaktadır.

Orzax beta gibi ürünler ise şurup formu ile kullanılmaktadır. Bu sayede küçük yaştaki çocukların kullanımı için de uygun içeriğe ve forma sahip olmaktadır. Gelişimi desteklerken, zihinsel ve bedensel sağlığa da yardımcı eleman olarak kullanılmaktadır.

Beta glukan faydaları sıralandığında uzun bir liste ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra bu lif kaynağını barındıran besinler de oldukça fazladır. Gün içerisinde tüketilen besinlerden fark edilmese de glukan sağlanmaktadır. Öyleyse beta glukan nelerde var, hangi besinle bu hususta destekleyici özelliklere sahiptir?

- Yulaf

Yulaf, en zengin glukan kaynaklarından birisi olarak bilinmektedir. Yulaf, yulaf unu ve yulaf kepeği gibi gıdalar kullanımları ile bu ihtiyacı gidermektedir.

Yüksek lif içeriği ile bağışıklığı desteklerken metabolizmayı da harekete geçirmektedir. Ayrıca sindirim sisteminin sağlığı için de lifli besinlerin tüketimi tavsiye edilmektedir. Bu konuda yulaf oldukça besleyici ve destekleyicidir.

Kandaki kolesterolü dengelemesi ve düşürmesi ile de tercih edilmektedir. Kalp damar hastalıklarının önlenmesinde ve engellenmesinde de etkili bir role sahiptir. Bakteriyel enfeksiyonlara karşı kullanılan takviyelerin destekleyici niteliği için de tüketimi yapılmaktadır.

Kan şekerinin dengelenmesi diyabet rahatsızlığı yaşayan kişiler için de uygun bir ürün olmasını sağlamaktadır. Glisemik yükünün düşük olması kan s-şekerinin ani yükselişini engellemektedir.

- Mantar

Mantar bir çeşit B-glukan kaynağıdır. İdeal kolesterol seviyesinin sağlanmasında etkili bir rol üstlenmektedir. Bunun yanında bağışıklık sistemini de destekleyen bir yapıya sahiptir. İçeriği sayesinde bağışıklık sistemini koruyan hücrelerin çalışmasını teşvik etmektedir. Bu teşviki akyuvarların üretimini destekleyerek ve artırarak yapmaktadır. 

Kansere karşı önleyici etki oluşturulmasında da yardımcı bir maddedir. Dolayısıyla bu tür rahatsızlıkların kontrol edilmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadır. 

- Arpa

Arpa, içeriğindeki lif açısından zengin bir başka besin maddesidir. Kalp hastalıklarının önlenmesinde ve kontrol altına alınmasında etkili görülen ürünlerden birisidir. Kolesterol dengesinin sağlanmasında da fayda gösteren bir besindir.

Günlük beta glukan ihtiyacı karşılanması hususunda kullanıma uygun bir gıdadır. Uzmanlar tarafından da günlük 3 gram kullanımı tavsiye edilmektedir. Bu sayede sindirim sistemi de dahil olmak üzere bedensel sağlığı desteklemektedir.

-  Doğal Ekmek Mayası

Arpa ve yulaf tüketimi beta glukan takviyesinde etkili besinlerdendir. Tam buğday unu kullanılan ekmek de bu takviyede önemli bir yere sahiptir. Bu ekmek, doğal yapış ile vitamin ve mineral açısından da zengin olmaktadır.

Vitamin, mineral ihtiyacı yanında posa ihtiyacının da giderilmesi de avantajlı bir durumdur. Vücuttaki kan kolesterol seviyesinin de dengelenmesinde yardımcı bir besindir. Genellikle dengesiz bir kolesterole sahip kişilerin tercih ettiği bir besin olmaktadır.

- Hurma

Hurma, zengin bir lif kaynağıdır. Bunun yanında beta glukan açısından da yoğun bir özelliğe sahiptir. İçeriğinde doğada çözülebilen ve çözülemeyen D glukan barındırmaktadır. Çözünür olması bu glukanın diyet kolesterole bağlı kalmasını sağlarken atık olarak bedenden atılmasını sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Tam tahıl ürünlerinde de olduğu gibi kandaki glukoz seviyesinin dengelenmesinde etkili bir besin maddesidir. Dengeleme işlemini ise ince bağırsakta emilen basit şekerlerin yoğunluğunu azaltarak yapmaktadır.

Tüm bunların yanında hurma, doğal tatlandırıcılardan birisi olarak da tüketimi yaygın olan besinlerden birisidir. Doğal yapısı ve tadı ile şeker ihtiyacının giderilmesinde de kurtarıcıdır. Yapılan araştırmalar ise çözümlenemez Beta D glukan dışkılamayı kolaylaştırarak bağırsak sağlığını desteklemeye yardımcı olmaktadır.

- Deniz Yosunu ve Algler

Deniz yosunu içeriğinde tirozine ve iyot barındırmaktadır. Böylelikle tiroid beşlerinin çalışması teşvik edilmektedir. Vitamin ve mineral açısından da zengin olan deniz yosunu antioksidan özellikleri taşımaktadır. Antioksidan nitelikleri ile bağışıklığı desteklerken vücut sağlığını da koruma altına almaktadır.

Bağırsak sağlığında da yardımcı bir eleman olarak kullanılırlar. Lifli yapısı bağırsak sağlığını korurken kilo verilmesinde de yardımcı rol üstlenirler. Kalp rahatsızlıklarının sıklıkla görüldüğü bu çağda kalp sağlığını korumaya yardımcıdır. Bu riski azaltırken tip 2 diyabetin önüne geçilmesinde de etkindir. 

- Esmer Pirinç

Esmer pirinç son yıllarda tanınan ve faydaları ile sıklıkla tercih edilen bir besindir. İçeriği ile de faydalı olan bu besin insan bedeninin güçlendirilmesinde etkili bir rol üstlenmektedir. Özellikle kanser hücrelerini oluşumunun engellenmesinde içeriğinde vitamin ve mineraller destekleyici olmaktadır.

Antioksidan içeriği ile de bağışıklık sisteminin kuvvetlendirmektedir. Manganez açısından zengin bir besin olması da serbest radikallerin verdiği hasarın giderilmesinde etkilidir. Ayrıca içeriğindeki B1 vitaminin gelişme çağı için yardımcı ve destekleyici bir rol üstlenmektedir.

- Çavdar Ekmeği

Çavdar ekmeği lif açısından zengin olduğu kadar; kalsiyum, demir, fosfor ve potasyum açısından da zengindir. Vitamin ve mineral açısından zengin olması çavdar ekmeğini vazgeçilmez bir besin maddesi yapmaktadır.

Kalp rahatsızlıkları riskinin azaltılmasının yanında kolesterolü de dengelemesi beden için destekleyicidir. Kalori yakımında da destekleyici bir besin maddesidir. Çavdarın bağırsaklarda çözünmek için daha fazla enzime ihtiyaç duyması da kalori yakımını artıran bir diğer etken olmaktadır.

 İçeriğindeki glukan sayesinde de pankreasta daha az insülin üretilmesine ortam hazırlamaktadır. Böylelikle insüline duyulan ihtiyaç azaltılmaktadır. Ayrıca lifli yapısı ve içeriği uzun sürecek bir tokluk hissi oluşturmaktadır.

- Tam Buğday Ekmeği

Tam buğday emeği içeriğindeki tahıllar ile ihtiyaç duyulan glukanın sağlanmasında etkin bir besin maddesidir. Tam buğday ekmeği kepek, rüşeym ve endosperm açısından da zengin bir kaynaktır.

Sindirim sisteminin desteklenmesi ve sağlığının güçlendirilmesinde destekleyici bir besindir. Bağışıklık sisteminin güçlendiren özellikleri ile de yaygın bir kullanımı vardır. Tüketimi tokluk hissi oluşturarak kilo vermede destekleyici nitelikler taşımaktadır.

Kalp rahatsızlığı riskini minimize etmede destek vermektedir. Kan kolesterolünü dengelemesi, insülin seviyesini de önemli ölçüde düşürmede yardımcıdır. Dolayısıyla da ekmek türleri arasında bedene en fazla destek veren ekmek olduğu düşünülmektedir.

Beta Glukan (İmuneks) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

- Günlük Beta Glukan İhtiyacı Ne Kadar?

Beta glukan vitamin ve mineral içeriğiylebedensel ve zihinsel sağlığı destekleyici bir besin maddesidir. Bu nedenle gün içerisinde bedene farklı besinler aracılığı ile kazandırılmaktadır. Gün içerisinde tüketimi yapılan besinler farkında olunmasa da bu besin maddesini içermektedir.

Günlük dozaj olarak yetişkinler için 10 mg beta glukanın tüketimi tavsiye edilmektedir. Çocuklar için de yardımcı ve gelişimi destekleyici bir besin maddesidir. Dolayısıyla 1 yaşından itibaren ihtiyaç duyulan glukanın takviye edici besinler aracılığıyla alınması da olasıdır. Çocuklar için ise günlük dozaj gün içerisinde 20 mg şeklinde tavsiye edilmektedir.

 1. Damar Yoluyla

Bazı rahatsızlıkların tedavi edilmesinde IV yoluyla tedaviler uygulanmaktadır. Ayrıca takviye edici besinler, vitamin ve mineraller de bu yol ile bedene kazandırılmaktadır. Beta glukan kas içine enjeksiyon yardımı ile verilmektedir. Bu tedavi yöntemi ile bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.  

Kanser kaynaklı cilt tümörlerinin yok edilmesinde de glukanlar kullanılabilmektedir. Deri altına enjekte edilen glukanlar tedavide destekleyici bir unsurdur. Pratik ve işlevsel bir yöntem olarak yaygın biçimde tercih edilen bir yöntemdir. 

 1. Ağız Yoluyla

Ağız yoluyla tüketimi daha pratik olan beta glukan solgar gibi ürünler yaygın biçimde kullanılmaktadır. Taşınması, saklanması ve kullanımı açısından da pratik bir ürün olarak kabul görmektedir.

Takviye edici besinlerden ziyade günlük hayatta tüketilen besinlerden glukan kazanımı sağlanmaktadır. Salata sosları, kremalar, peynirler gibi farklı ürün gamları bu besin maddesini içermektedir. Glukanlar bu tarz ürünlerde katkı maddesi niteliğinde bulunmaktadır.

 

- Hangi Sıklıkla Beta Glukan Almalıyım?

Yorgunluk, bitkinlik gibi ruh hali bozukluklarının yaşandığı mevsim geçişleri glukanın kullanım dönemlerinden birisidir. Bunun yanında hekim tavsiyesi göz önünde bulundurularak Solgar Beta Glukan Elderberry gibi ürünler kullanılabilmektedir. Bu sayede bağışıklık sistemi güçlendirilebilir. Ayrıca kalp ve damar yolları rahatsızlıklarının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Kullanımı yapılacak olan takviye edici glukanın eczacı önerisi ve kullanım koşulları ile tüketimi tavsiye edilmektedir. Gün içerisinde 1 ila 2 tablet şeklinde kullanımlar tavsiyeler arasındadır.

- Beta Glukan Hangi Durumlarda Kullanılır?

Beta glukan farklı rahatsızlıkların önlenmesinde ya da destekleyici nitelikleri ile kullanılmaktadır.

 • Kalp ve damar yolu rahatsızlıklarının önlenmesinde,
 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde,
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasında,
 • Bedensel ve zihinsel gelişimin teşvikinde,
 • Kalori yakımında,
 • Cilt lekelerinin yok edilmesinde,
 • Kanser hücrelerinin oluşumunun önlenmesinde,
 • Kolesterol seviyesinin dengelenmesinde ve düşürülmesinde,
 • Diyabet tedavisinde,
 • Kan şekerinin seviyesinin düzenlenmesinde başlıca tercih edilen bir takviyedir.

- Kimler Beta Glukan Kullanmamalıdır?

Beta glukan kullananlar bu besin maddesinin bir ilaç değil; bağışıklık sistemini destekleyici besin olduğunu bilmelidir. Dolayısıyla bu besin maddesinin bedensel ihtiyaçlar dahilinde kullanılması gerekmektedir. 

Bu takviye edici besin maddesinin kullanımı belirli bir kitle için yasaklanmamıştır. Genel kullanımında yan etkilerine sıklıkla rastlanmamaktadır. Dolayısıyla çocukluktan yetişkinliğe dek kullanılabilen, geniş kitleye ulaşan bir gıda maddesidir.

- Çocuklarda Beta Glukan Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır?

Takviye edici glukanlar farklı yaş gruplarına özel içerik ile üretilmektedir. Kullanıcılar da uygun ürün tercihleri ile bu ürünü tercih etmektedir. İçeriği ve destekleyici yapısı ile kullanılan glukanlar ise çocukluktan erişkinlik dönemine dek kullanıma uygun bir yapıdadır.

Çocuklar 1 yaşından itibaren beta glukan kullananlar arasında yer almaktadır. Özel içeriği ile üretilen bu ürünler zihinsel ve bedensel gelişimi olumlu yönde desteklemeye yardımcı olmaktadır.

- Beta Glukan Sağlığa Zararlı mı? Herhangi Bir Yan Etkisi Var mı?

Takviye edici gıdalardan birisi olan beta glukan zararlı mı sorusunun yanıtı geniş kitleler tarafından merak edilmektedir. Bu takviye edici besin maddesinin günümüzde geniş bir kullanım alanına yayılması ise bu sorunun önemini artırmaktadır. Peki ama beta glukan zararlı mı?

Takviye edilen beta glukanlar, kullanımlar sonucunda farklı yan etkiler oluşturabilmektedir. Bunun nedeni ise hatalı ya da yanlış kullanımdır. Glukan zararları arasında yer alan yan etkilerden bazıları ise;

 • Dalak problemleri,
 • Kan pıhtılaşmasında bozukluklar,
 • Ateş,
 • Titreme,
 • Eklem ağrısı,
 • Sırt ağrısı,
 • Bulantı,
 • İshal,
 • Baş dönmesi,
 • Düşük tansiyon olarak bilinmektedir.

- Beta Glukan Kilo Aldırır mı?

Farklı yöntemler kullanılarak bedene kazandırılan bu besin maddesi olan beta glukan kilo aldırır mı? Bedensel ihtiyaçlar ve istekler doğrultusunda kullanılan bu ürünler kilo aldırmaz. Bunun aksine doğru kullanılan ve tercih edilen ürünler kilo kaybına destek vermektedir.

- Kanser Hastaları Beta Glukan Kullanabilir mi?

Kanser tedavisinde kullanılan ürünlerden birisi de beta glukandır. Venatura Beta Glukan, gibi takviye edici besinler kanser hücrelerinin oluşumunun engellenmesinde de destekleyicidir. Bağışıklık sistemini güçlendirirken bu hücreleri engellemeye yardımcı olmaktadır. Bunun yanında kanser tedavisinde ihtiyaç duyulan güçlü bağışıklık içinde tercih edilmektedir.

Beta glukan cilde faydası ile de bilinen takviyelerden birisidir. Bu nedenle kanser tedavisi sonrasına oluşan cilt lekeleri başta olmak üzere faydalı ürünlerdir. Bu nedenle de sıklıkla tercih edilen bu ürünler kanser tedavisinde ve sonrasında destekleyicidir.

 

Fiyata Göre

EasyFishoil Beta Glukan Çiğnenebilir 30 Jel Form
332,00
Solgar Beta Glucans 60 Tablet
269,50
Ligone Kids Beta Glucan Omega 3 Şurup 150 ml
130,00
Nondo Advanced Beta Glucan 60 Capsules
% 20
103,92
129,90
Immuferon Sambucus Nigra, Vitamin C, BetaGlukan Efervesan 20 Tablet
% 63
29,90
79,90
Luazu Beta Glucan Takviye Edici Gıda 30 Kapsül
% 47
61,40
115,00
ECZACIBAŞI İmutor Beta Glukan 30 Kapsül
% 40
119,90
199,00
Iunik Beta Glucan Daily Moisture Cream 60 ml
% 15
582,16
684,90
Expect im Kara Mürver Beta Glukan  Şurup 100 ml
82,00
Imuneks Beta Glukan 50 mg 40 Kapsül
246,00
Dinamis Beta Glucan 100 mg 30 Tablet
69,16
Venatura Beta Glukan Ekinezya Kuşburunu Vitamin C Çinko 30 Kapsül
81,00
Sambu Glucan Kara Mürver ve Beta GlukanŞurup 150 ml
128,00
Imuneks Beta Glukan 10 mg 40 Kapsül
% 100
0,00
İmubest Beta Glukan Boğaz Pastili
% 24
25,33
33,12
Synbiotic Probiyotik Mikroorganizma Ve Beta Glukan İçeren Takviye Edici Gıda
289,00


Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.