WhatsApp ile Hemen Ulaş!
Prof.Dr.Nurettin Lüleci
Lactone

 
Uzman Tıp Köşesi

 
Folixir
Themra
Organik Temizlik Ürünleri

 
Vm

Gıda Takviyesi Nedir Ne İşe Yarar?

Gıda takviyesi basit ve pratik kullanıma sahip efektif ürünler olarak hayatımızda yer ediniyor. Peki ama sıklıkla duyduğumuz gıda takviyesi nedir?

Gıda takviyesi gıda maddelerinden edinilmeyen faydaları dengelemeyi amaçlar. Gün içerisinde kazanılmayan mineraller ve vitaminlerin tedarik edilmesini ifade eder. Bu takviye hap, tablet, kapsül şeklinde alınabildiği gibi sıvı formda da tüketimi mümkün olan gıdalardan oluşmaktadır.

Besin takviyesi, uygulanan kişisel diyet programlarında da ihtiyaç duyulan alternatiflerdir. Ayrıca beslenmeyi destekleyici vitaminler ve mineraller olarak da biliniyorlar. Besin takviyeleri yetişkinler ve çocuklar için farklı formüllerle üretilmektedir. Bu nedenle kişisel olan bu besin maddeleri bireysel olarak kullanılmalıdır.

Takviye Edici Gıda Neden Kullanılır?

Gün içerisinde tüketilen besinler vitamin ve mineral açısından bedenimize destek vermektedir. Ancak gıdalar yeterli vitamin ve mineralin kazanılması için yeterli değildir. Bu aşamada ise besin takviyesi devreye girmektedir.

Farklı formlarda üretilen ve tüketilen bu takviye edici gıdalar vücuda sağlanan bir destek mekanizmasıdır. Ama destekleyici görevdeki gıda takviyesi neden kullanılır gerçekten biliyor muyuz? Bu takviye edici gıda maddeleri bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde öncü bir rol üstleniyor. Vücudun ihtiyaç duyduğu ancak besinlerden alınamayan maddelerin tüketimi için de önemli bir yere sahiptir

Ekstra alınan takviye edici gıdalar kişisel sağlığın yanında kemik yapısını da güçlendiren bir yapıya sahiptir. Cilt bakımı için de tercih edilen bu gıdalar daha genç görünüme sahip, sağlıklı bir cilt için de tercih edilmektedir. Kolajenler bu konuda destekleyici ve dayanıklılık ve canlılık kazandıran takviye edici gıdalardır.

Bedensel sağlığı temelden etkileyen en önemli Omega 3 yağ asitleridir. Kalp, damar rahatsızlıklarından hücre büyümesine kadar geniş bir etki alanı vardır. Bu yağ asitlerini temin etmenin en pratik çözümü ise balık tüketimidir. Ancak balıktan ihtiyaç oranında alınamayan Omega 3 gıda takviyesi gereksinimi ortaya çıkarmaktadır.

Besin Takviyesi Seçimi Neye Göre Yapılmalıdır?

İhtiyaç duyulan besin takviyesi bireysel olarak kullanılmalı ve tercih edilmelidir. Her bedenin ihtiyaç duyduğu madde farklı olabileceği gibi tercih edilmesi gereken gıda maddesi de değişkendir. Besin takviyesi neden kullanılır ya da hangi durumlarda tercih edilir?

Kemik sağlığını ve yapısını korumak ve desteklemek için en önemli şey kalsiyumdur. Süt ve süt ürünleri ise kalsiyum açısından en zengin yapıya sahip olan gıda maddeleridir. Süt ve süt ürünlerinin tüketimi kişisel hassasiyetlere neden olabilmektedir. Bu nedenle de bu ürünler yerine kalsiyum gıda takviyesi kullanılmaktadır. Aynı zamanda çinko gıda takviyesi ve demir gıda takviyesi de kemik yapısının ve sağlığının korunmasında destek vermektedir.

Cilt kusurları ve hatalarının tedavisi ve azaltılmasında ise en etkili şey E vitaminidir. Bu vitamin domates, kivi gibi besinlerden alınabilmektedir. Kolajen gıda takviyesi ile cilt canlılığının korunması ve cilt sağlığının desteklenmesi amaçlanmaktadır. Aynı zamanda cildin esnek yapısının korunması ve artırılmasında da destekleyici bir rol oynar.

Bedenin en fazla ihtiyaç duyduğu şey ise Omega 3’tür. Bu yağ asidinin vücuda kazandırılması için balık tüketimi tavsiye edilmektedir. Ancak haftalık en az 400 gr balığın tüketilmemesi takviye gıdaya ihtiyaç duyulmasına ortam hazırlamaktadır. Omega 3 gıda takviyesi sinir hücrelerini hasara karşı korumaya yönelik bir etkinlik sağlanmasında öncü bir roldedir. Ayrıca kalp ve damar rahatsızlıklarının genel bir nedeni de bu yağ asidinin eksikliği olarak bilinmektedir.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için tüketilen meyve sebzeler öncelikli koruyucu besinlerdir. Yine de vücut direnci için alternatif tüketimler de gerçekleştirilmektedir. Özellikle kırmızı orman meyveleri vücut direncinin ve bağışıklığı olumlu yönde etkilemektedir. Son yıllarda sıklıkla duyulan kara mürver gıda takviyesi de bu amacı desteklemektedir.

Demir eksikliği gıda takviyesi gereksinimi doğuran başka bir olaydır. Zihinsel fonksiyonların sağlıklı ilerlemesi, hafızanın güçlendirilmesi için ise B12 gıda takviyesi kullanımı yaygındır. Ayrıca D vitamini gıda takviyesi de yetişkin ve çocukların kullanımı için desteklenen bir başka takviye edici maddedir.

Besin Takviyesi Fiyatları

Günümüzde sıklıkla tercih ve tavsiye edilen gıda takviyesi fiyatları içerikleri gibi birbirinden ayrılıyor. Bu ürünlerin fiyatlandırılması farklı nitelikler göz önünde bulundurularak belirleniyor. Dolayısıyla tercih edilecek ya da ihtiyaç duyulan besin takviyeleri değişken fiyat etiketleri ile satışa çıkarılıyor.

Takviye edici gıda fiyatları farklı değişkenlere göre belirlenip raflardaki yerlerini alırlar. Bu ürünlerin fiyatlandırılması öncelikli olarak içeriğine göre belirlenmektedir. Ayrıca takviye edici gıdanın sahip olduğu gramaj ve form ürünün fiyat değişkenliğini doğrudan etkilemektedir.

Çocuklar için gıda takviyesi içerdiği özel formül nedeniyle diğer besin takviyelerinden farklı fiyata sahiptir. Bu takviyeler çocukların zihinsel ve bedensel sağlığına yönelik hazırlanmaktadır. Bu nedenle de içeriklerinin ve formlarının da belirli düzenlemelere tabi olmasını sağlanır. Aynı şekilde anne adaylarına özel gıda takviyesi fiyatları da içeriği, formu ve gramajıyla diğer takviye edici gıdalardan ayrılır.

Biotin gıda takviyesi içeriği ve katkıları nedeniyle diğer takviye edici gıdalardan fiyat bazında ayrılmaktadır. Bunların dışında kalp damar sağlığını destekleyici takviye edici gıda maddeleri de değişken fiyatlara sahiptir. Kullanılan besin takviyeleri tercih edilme sıklıklarına ve arzlarına göre de farklı fiyatlandırmalar ile karşılaşmaktadır.---1---

Besin Takviyesi Çeşitleri

Besin takviyesi kişisel gereksinimler göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Vücutta ihtiyaç duyulan gıdalar farklı gıda takviyesi markaları sayesinde satışa sunulmaktadır. Kullanıma sunulan bu gıda takviyesi ürünleri çeşitliliği ile de geniş bir kitleye hitap etmektedir.

Besin takviyeleri farklı kullanım özellikleri ve farklı içeriklere sahiptir. Bu gıda maddeleri kapsül, damla, hap gibi formlarda kullanıcılara sunuluyor. Aynı işlevsellikteki takviye edici gıdalar da farklı formlarda bulunabilmektedir. Balık yağı sıvı, hap veya kapsül biçiminde de üretimi ve tüketimi yapılan bir maddedir.

Besin takviyesi çeşitleri farklı bitkisel ürünlerin bir araya getirilmesiyle üretiliyor. Bu sayede destekleyici işlevi olan bu maddeler bitkisel özleri ile de yararlı olmaya çalışıyor. Besin takviyelerinin üretiminde bitki özleri kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra bitkisel gıda takviyesi de sıklıkla tercih ediliyor.

Besin Takviyesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişisel ihtiyaç duyulan besin maddeleri ve vitaminler değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla besin takviyesi kişisel tüketimi yapılması gereken bir gıda maddesidir. Bunun yanında gıda takviyesi tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler de bu süreçte bilinmelidir.

Tüketimi yapılacak takviyeler bitkisel öze sahip besin takviyesi ürünleri öncelikli tutularak yapılmalıdır. Bu sayede sağlığa destek veren bu maddelerin organik yapısı ön planda tutuluyor. Besin takviyesinin Avrupa Patent Ofisi onayını almış olması gerekmektedir. Bu maddeler klinik ortamlarda işlevselliği kanıtlanmış durumdadır.

Son yıllarda küresel salgının ortaya çıkması da bağışıklık sisteminin önemini bir kez daha öne çıkardı. Besin takviyeleri içerdiği probiyotikler sayesinde bağışıklığın desteklenmesinde etkilidir. Vücut direncini de artıran takviyelerin kalabalığa karışmadan en az 1 saat öncesinde tüketilmesi gerekiyor. Bu sayede bakterilerin akciğere ulaşmasının engellenmesi amaçlanmaktadır.

Çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine katkı sağlayan aşıların yaş sınırı olması alternatiflerin oluşmasına ortam sağlamıştır. Çocuklar için geliştirilen takviye edici gıdaların belirlenen yaştan itibaren kullanımı uygun görülmektedir. Bu sayede probiyotik gıda takviyesi kullanılarak bakterilerle bedenin tanışması sağlanıyor.

Her besin takviyesi aynı etkide fayda sağlamamaktadır. Metabolizmanın yapısına göre takviye edici gıdanın etkin formunun tercih edilmesi önerilmektedir. Ayrıca kullanılacak besin takviyesi belirtildiği dozlarda kullanılmalıdır.

Bu maddelerin tüketilmesinin yanında saklanma koşullarına dikkat edilmelidir. Yetişkin gıda takviyesi veya çocuklar için besin takviyesi fark etmeksizin uygun koşullarda saklanmalıdır. Probiyotik içerikli besin takviyeleri muhakkak dolapta saklanmalıdır. Ayrıca kolay ulaşılabilir alanlarda bu ürünlerin bırakılmaması gerekir.

En Çok Tercih Edilen Besin Takviyeleri

Son yıllarda yaşanan küresel salgın güçlük bir bağışıklık sisteminin ne denli önemli olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla bu süreçte farklı besinler, vitaminler ve gıda takviyesi ürünler öncelikli olarak kullanılmaktadır. Ancak en iyi gıda takviyesi hangisidir sorusu kullanıcılar tarafından merak konusu olmaktadır.

Bağışıklığın desteklenmesi için özellikle C vitamini takviyesi kullanılmaktadır. Kış aylarında tüketilen narenciyeler bu vitamin için oldukça önemli bir paya sahiptir. Solgar vitamin takviyesi sahip olduğu organik içeriğiyle de tercih edilmektedir. Multivitaminler ve mineraller açısından da doğal bir destekleyici görevi üstlenir.

Bağışıklığın desteklenmesinde etkin olan bir diğer madde ise beta glukan olarak bilinmektedir. Vücuda kazandırılan bu madde lifli yapısı sayesinde bağırsak sağlığına da olumlu katkılar sağlamayı amaçlamaktadır. Aynı şekilde kemik sağlığı için takviye olarak glukozaminler kullanılmaktadır. Bu besin takviyeleri bağırsak sağlığını destekleyen öncüllerdir.

Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur?

Bedensel ve zihinsel sağlığı önemli ölçüde etkileyen vitaminler beslenmenin önemli bir kısmına sahiptir. Dolayısıyla öncelikle vitamin nedir bilinmesi gerekir.

Vitamin, metabolizma işleyişini olumlu etkileyen, besinlerin içerisindeki organik bileşenlerdir. Bu organik bileşenler gün içerisinde tüketilen besinler aracılığıyla metabolizmaya kazandırılmaktadır. Dolayısıyla da bu ürünlerin hangi besinlerde bulunduğu önem arz etmektedir.

Beyaz ve kırmızı et ürünleri protein açısından doyurucu besinlerdir. Ayrıca içerdikleri vitaminler sayesinde metabolizmayı desteklemektedir. Hayvansal gıdalar içerdiği A vitamini ile zihinsel ve bedensel sağlığı desteklemektedir. Yetişkinlerin yanı sıra gelişme çağındaki çocuklar için de önemli bir yere sahiptir.

Portakal, greyfurt gibi narenciye grubundaki C vitamini bağışıklık sisteminde direkt etkilidir. Bu ürünlerin yanında kırmızı orman meyveleri de sıklıkla tüketilen ve zengin vitamin değerlerine sahip besinlerdir.

Yulaf, buğday, mısır gibi tahıl ürünleri ise içerdikleri B1 vitamini ile öne çıkmaktadır. Ispanak, brokoli, lahana gibi yeşil bitkiler B2 vitamini deposu olarak görülürken cilt sağlığını korumada öncüdür.

Besin Takviyesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İnternet sitesinden alınan besin takviyesinin orijinalliği nasıl anlaşılır?

Bir ürünün orijinalliği öncelikli olarak ambalajından kontrol edilmelidir. Gıda takviyelerinin Avrupa Patent Ofisi tarafından onaylanmış olduğu kontrol edilmelidir. Ayrıca ambalajda herhangi bir yıpranma, SKT basımında kaymaların mevcut olması öncelikli ipuçlarıdır. Ayrıca ruhsatlı her ürün üzerinde Türkçe etiket yer almaktadır.

Takviye edici besinler ne amaçla kullanılmalıdır?

Takviye edici besinler, beslenmeye  destek olarak kullanılmalıdır. Bu ürünler metabolizmanın desteklenmesinde ve bağışıklığın güçlendirilmesinde yardımcı unsurlardır.

Besin takviyeleri ilaç mıdır?

Gün içerisinde gıda tüketimine destek amaçlı kullanılan bu takviyeler ilaç değildir. Dolayısıyla besin takviyelerinin doktor tavsiyesi üzerine kullanılması önerilmektedir.

Gün içinde besin takviyesi nasıl kullanılmalıdır?

Her gıda takviye edici besin farklı formlarda kullanıma uygun olarak üretilmektedir. Dolayısıyla tercih edilen ürünün formu göz önünde bulundurulmalıdır. Ardından bu takviye besinin en etkin olacağı biçimde tüketilmesi gerekmektedir.

Gün içerisinde kullanımı yapılacak gıda toplum içine çıkmadan önce tüketilmelidir. Verimli bir kullanım sunması amacıyla bu ürünlerin dış dünyaya çıkmadan önce kullanılması önerilmektedir. Bu süre de en az 1 saat öncesinde kullanılması gerektiği yönündedir.

Takviye edici gıda hangi saatlerde kullanılmalıdır?

Tokluk hissi veren gıda takviyesi güne başlarken kullanıldığında efektif bir sonuç sunmaktadır. A, E, D vitamini kahvaltı sonrasında kullanımı önerilen besin maddeleridir. Multivitamin alternatifleri ise öğleden sonra kullanımlarda en verimli halinde etki etmektedir.

Besin takviyeleri ne sıklıkla kullanılmalıdır?

Gün içerisinde kullanımı uygun olan besin takviyeleri belirli bir dozdan fazla kullanılmamalıdır. Bu doz ise kullanılan takviye edici gıdaya göre farklılık göstermektedir. Uzmanlar ise bu miktarı gün içerisinde beşten fazla olmaması konusunda uyarmaktadırlar.

Bağırsak sağlığı için hangi besin takviyesi için kullanılmalıdır?

Farklı formda ve etkideki takviyeler kişinin bedensel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak kullanılmalıdır. Zinco damla gıda takviyesi içeriğindeki bitkisel özler sayesinde bağırsak sağlığını desteklemektedir. Bağırsaklarda biriken gazın ortadan kaldırılmasında etkin biçimde tercih edilmektedir.

Hangi besin takviyesinin alınması zorunludur?

Bazı vitamin ve mineraller metabozlimada üretilebilmektedir. Ancak bazı vitamin ve mineraller takviye edici besinler sayesinde alınmaktadır. Magnezyum gıda takviyesi ve potasyum gıda takviyesi de dışarıdan alınması gereken önemli minerallerdir.

Cinsel besin takviyesi kullanımı zararlı mıdır?

Cinsel gıda takviyesi bilinçsiz kullanımı yaygın bir tüketim maddesidir. Bilinçsiz kullanımlar nedeniyle geri dönüşü olmayan sorunlar ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla bu tarz takviye edici gıdaların doktor kontrolünde kullanımı tavsiye edilmektedir.

 

Fiyata Göre

Ocean İmunol Sambucus 20 Kapsül
% 60
47,52
119,50
Avicenna Ossax Vitamin K 30 Tablet
% 22
77,00
99,00
Zade Vital Omega3 Şurup Kids Portakal
41,40
Avicenna Sambucus Nigra- Kara Mürver & C Vitamini & Çinko Takviye Edici Gıda- 20 Tablet
% 70
33,86
112,87
New Life Efa One 45 Kapsül
429,00
Laktokids Drop Damla 8 ml
166,50
New Life Natur D3 1000IU Sprey
% 5
94,05
99,00
Vikozamin 90 Tablet
319,90
Venatura Resveratrol 30 Kapsül
139,50
Nature's Bounty Magnesium 250 mg 60 Tablet
74,35
İmmunat Keçi Boynuzu Sıvı Ekstresi 250 ml
% 15
278,90
328,00
Nature's Bounty Zinc 10 Mg 100 Tablet
80,50
Ocean Vitamin C 1000 mg 30 Tablet
% 17
69,90
84,50
Lipozone Lipozomal B Complex - Vitamin B Kompleks Şurup 150 ml
255,00
Voonka Milk Thistle Complex 62 Kapsül
% 17
150,00
181,55
Vitalyone Soft Jel 30 Kapsül
276,00
Akavital Çilek Aromalı Multivitamin 500 ml
% 10
256,50
285,00
Arthrodeese Tablet
% 5
253,00
265,50
Nutrigen Üzüm Çekirdeği Ekstreli Vitamin-Mineral Şurubu 200 ml
% 5
169,10
178,00
Venatura Methyl Plus Kreatin, Betain, Alfa Gliserofosfokolin ve B Vitaminleri 30 Saşe
295,00
Day2Day Day 2 Day The Collagen All Body Takviye Edici Gıda 300 gr
% 36
320,00
499,50
Reprodo M Toz 30 Saşe
% 10
261,00
289,00
Ocean Fish Oil Tutti Frutti 150 ml Şurup Karışık Meyve Aromalı
% 49
91,49
179,50
Nutraxin Multivitamin & Mineral Complex Erkek 60 Tablet
% 12
140,00
158,79
Hair Pharma Biotin Şurup 150 ml
84,00
Supradyn Energy Focus 30 Tablet
179,00
Haver CoQ-10 Koenzim Q10 100 mg 30 Kapsül
219,90
Venatura 5-HTP 30 Kapsül
% 3
99,90
102,50


Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.