WhatsApp ile Hemen Ulaş!
Prof.Dr.Nurettin Lüleci
Lactone

 
Uzman Tıp Köşesi

 
Folixir
Themra
Organik Temizlik Ürünleri

 
Mineraller

Mineraller

Mineraller, gündelik yaşamın devam ettirilmesinde oldukça etkilidir. Gerek bedensel gerekse zihinsel faaliyetlerde önemli paya sahip mineraller nedir?

Bu tanımlama geniş bir kapsama sahiptir. İki yüzden fazla enzimin harekete geçmesini sağlayan ve bedenin sağlıklı olması mineraller sayesinde mümkündür. Zihinsel ve bedensel gelişim için gerekli olduğu kadar sağlığın korunmasında da önemli bir yere sahiptir. Farklı besinlerden sağlanan bu bileşenler, takviye edici besinlerden de karşılanabilmektedir.

Cilt sağlığından saç ve tırnak sağlığına, sinir sisteminden boşaltım sistemine kadar bu maddeler önemlidir. Besinlerin tüketimine ve takviye edici besinlerin kullanımında dikkatli olunmalıdır. Bu minerallerin eksikliği sağlık problemlerine yol açabildiği gibi fazla tüketimi de risklidir.

Mineral Takviyelerinin İnsan Sağlığı Açısından Önemi

İnsan bedeni farklı besinler sayesinde gündelik fonksiyonlarını idame ettirmektedir. Bu besinler maddeleri tüketildiği gibi metabolizma içinde de üretilmektedir. Ancak insan bedeni her vitamin ve minerali üretmek konusunda yeterli değildir. Dolayısıyla bedenin ihtiyaç duyduğu mineraller alternatif yollarla takviye edilir.

Mineraller, bedenin gün içerisinde sağlıklı hareket edebilmesi için ihtiyaç duyulan bileşenlerdir. Bu maddeler bedenin zihinsel ve bedensel gelişiminin kontrolünde etkilidir. Sinir sistemi başta olmak üzere yaşamsal fonksiyonların devam ettirilmesi için önemlidir. Bu inorganik maddeler beden içerisinde metabolizma tarafından üretilmektedir. Ancak vücut sistemi bu görevde yetersiz olabildiği gibi başarısız da olabilmektedir.

İnsan bedeni ihtiyaç duyulan bu mineralleri yeteri kadar üretememektedir. Dolayısıyla bu maddelerin farklı alternatifler yoluyla edinilmesine ortam hazırlanmaktadır. Dolayısıyla mineral takviyesi ile bu eksiklikler veya yoksunluklar giderilmektedir. Bu sayede bedenin normal düzeninde çalışması sağlanmaktadır. Bunun dışında mineral takviyeleri ne işe yarar, insan sağlığındaki yeri nedir?

· Mineraller, sinir sistemini dengede tutma konusunda etkili rol oynamaktadır. Ayrıca beden içindeki oksijen seviyesinin dengelenmesinde de görev üstlenmektedirler.

· Hücrelerin onarılmasında besinler kadar mineral takviyesi de önemli paya sahiptir.

· Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili maddelerden bir diğeri minerallerdir. Bu nedenle de ihtiyaç duyulan mineralin bedene kazandırılması gerekmektedir. Bu sayede virüs ve bakterilere karşı önlem alınmaktadır.

· Çocukların büyüme döneminde ihtiyaç duyduğu mineraller özel formülleri ile destek vermektedir. Ayrıca çocukların vücut dirençlerinin artmasında ve bedensel sağlıklarını korumada da etkilidir.

· Sindirim sisteminin düzenli çalışmasında etkili bir bileşen olarak bilinmektedir. Mineraller bağırsak florasını da olumlu etkilemek için de önemlidir.

· Kan şekerinin dengeye ulaşmasında etkili olan maddelerden birisi minerallerdir. Vücutta birikmiş ödemlerin giderilmesinde de etkilidir.

· Kemik oluşumu ve gelişiminde destekleyici bir rol oynar. Bu sayede büyüme ve gelişme çağında destekleyici bir role sahiptir.

· Yeterli miktarda tüketilmesi eklem ağrılarının azalmasında ve kas ağrılarının giderilmesinde destekleyicidir. Ayrıca kıkırdak ve eklem yapısının korunmasında ve güçlendirilmesinde etkilidir.

· Gündelik faaliyetler başta olmak üzere vücut enerjisinin dengelenmesinde önemlidir. Enerji metabolizması bu sayede düzenli işleyişine devam etmektedir.

Mineral Çeşitleri

İnsan bedeninin çalışmasında iki yüzden fazla enzim, vitamin ve mineral rol almaktadır. Bu bileşenler ve maddeler sayesinde bedensel fonksiyon ve işlevler yerine getirilmektedir. Ancak bu maddelerin üretiminin yetersiz kalması bu besinlerin takviyesini gerektirmektedir. Bu nedenle mineral gıda takviyeleri devreye girmektedir.

Metabolizmanın yetersiz kaldığı maddelerin kazanılmasında mineral gıda takviyeleri etkilidir. Metabolizmanın eksikliği böylelikle giderilir. Ayrıca günlük mineral ihtiyacı da karşılanmaktadır. Ancak her bedenin ihtiyaç duyduğu mineral çeşidi farklıdır. Ayrıca bu minerallerin görevleri de birbirinden farklıdır.

Mineral çeşitleri bedende farklı fonksiyonların düzenlenmesinde farklı etkilere sahiptir. Bu nedenle takviyesi yapılacak mineral, bedensel eksiklikler doğrultusunda seçilmelidir. Ayrıca bu alternatifler tercihe göre efervesan veya flakon olarak tüketilmektedir.

- Kalsiyum

Kalsiyum, insan bedenin %99’unu kapsamaktadır. Bu oran dişlerde ve kemiklerde bulunan kalsiyum miktarını karşılamaktadır. Geriye kalan %1 ise kan ve hücrelerde depolanmaktadır. Bu mineral, kas iskelet sistemi için vazgeçilmezdir. Kasların sağlıklı çalışması, kemik ve diş sağlığı için bu minerale ihtiyaç duyulmaktadır.

Çocuklarda, yetişkinlerde, hamilelerde ihtiyaç duyulan kalsiyum miktarı farklılık göstermektedir. Dolayısıyla farklı dönemlerde farklı miktarlarda kalsiyum takviyesi ihtiyacı duyulmaktadır. Kalsiyum eksikliği kemik erimesi, hipertansiyon gibi rahatsızlıkların da nedenidir. Bu rahatsızlıklar yanında tırnak kırılması, saçların güçsüzleşmesi, eklem ve kaslarda ağrının da nedenlerinden birisidir.

Kalsiyum doğru miktarda alınması gereken mineraller arasındadır. Hamilelik ve gelişim dönemlerinde yeterli alınmaması gelişim bozukluklarına neden olmaktadır. Ancak fazla tüketimi de böbrek taşı, kireçlenme gibi sorunların ortaya çıkmasında etkendir. Gündelik yaşamda tüketilen süt ve süt ürünleri iyi bir kalsiyum deposudur. Ayrıca kuru baklagil, fındık, badem, ceviz gibi besinlerde bulunmaktadır.

- Fosfor

Fosfor, kalsiyumdan sonra vücutta en yüksek orana sahip mineraldir. Fosforun da çoğunluğu kemik ve dişlerde bulunmaktadır. DNA ve RNA’nın yapı taşını oluşturan mineral fosfordur. Fosfor, kemik ve diş sağlığının korunmasında etkilidir. Ayrıca kalp sağlığı ve böbreklerin düzenli işleyişinden de sorumludur. Ancak fosforun etkin bir rol alması için kalsiyum ve D vitamini ile bir arada olması gerekmektedir.

Fosfor eksikliği diş problemleri, sinirsel rahatsızlıklar kendisini göstermektedir. Kasların zayıflaması ve yorgunluk hissinin tetiklenmesinde de fosfor eksikliğinin payı büyüktür. Bu nedenle fosfor takviyesi kullanılarak bu rahatsızlıkların önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca süt ve süt ürünleri, badem, fıstık, mercimek gibi besinler de bu dengenin sağlanmasında etkilidir.

- Magnezyum

Magnezyum, insan bedeninin en çok ihtiyaç duyduğu minarelerden birisidir. Kalp sağlığı, hücre yapısının korunması ve kemik gelişimi açısından da destekleyicidir. Cilt sağlığı, saç ve tırnakların sağlıklı olmasında, güçlü bir bağışıklık sisteminde de önemlidir. Genel olarak magnezyum kalsiyum, C vitamini ve fosforun etkin çalışmasını tetiklemektedir.

Sinir sistemini direkt etkileyen bir mineral olması nedeniyle anti-stres minerali olarak da bilinmektedir. Dolayısıyla eksikliğinin yaşanması durumunda beyin, böbrek ve kalp bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Kaslardaki kramplar, uykusuzluk ve yorgunluğun temelinde de magnezyum eksikliği vardır.

Magnezyum takviyesi ile bu sorunların oluşması önlenmektedir. Bedensel fonksiyonlar doğru biçimde çalışırken diğer minerallere de yardımcı olmaktadır. Magnezyum en çok, tam tahıllı ekmek, yer fıstığı, yer fıstığı gibi besinlerde bulunmaktadır.

- Sodyum

Sodyum, kas ve sinir fonksiyonlarında kendisine görev edinmiş bir mineral çeşididir. Vücudun elektrolit dengesini sağlaması en önemli işlevi olarak görülmektedir. Bedenin gereksinim duyduğu sodyum ise en fazla tuzda bulunmaktadır. Bunun yanında sodyum takviyesi kullanılarak bu ihtiyaç giderilmektedir.

Sodyum eksikliği yaşanması durumunda vücudun elektrolit dengesi bozulmaktadır. Elektrolit dengesinin bozulması hücrelerin işlevlerini bozan bir ortam oluşturmaktadır. Dolayısıyla kalp, damar, mide ve bağırsaklarla birlikte sinir sistemi de riske girmektedir.

- Potasyum

Potasyum, oransal olarak insan bedeninde kalsiyum ve fosfordan sonra gelmektedir. Vücudun pH derecesini belirleme en etkili mineraldir. Bu dengeyi oluşturarak sinir sisteminin ve kasların çalışmasında etkinlik göstermektedir. Beynin oksijensiz kalmaması, su ve mineral dengesinin sağlanmasında da etkilidir. Alkali etkili mineraller söz konusu olduğunda da akla gelen ilk mineraldir.

Potasyum gündelik hayatta tüketilen çoğu besin maddesinde yer almaktadır. Ancak ishal, yetersiz beslenme gibi durumlarda potasyum eksikliği görülmektedir. Potasyum takviyesi sayesinde kas güçsüzlüğü, kalp ritim bozukluğu gibi rahatsızlıkların önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Bu gıdaların yanında fasulye, patates, muz, yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi önerilmektedir.

- Demir

Demir, vücuttaki hemoglobin üretiminde etkili bir mineraldir. Kan oluşumu konusunda etkili olduğu kadar vücut gelişiminde de büyük bir paya sahiptir. İşlevlerinde molibden oldukça destekleyici bir göreve sahiptir. Erkek metabolizması bu minerale kadın metabolizmasından daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Dolayısıyla demir takviyesi erkeklerin daha sık tercih ettiği bir gıdadır.

Demir eksikliği başta anemi olmak üzere farklı rahatsızlıklara neden olmaktadır. Demirin eksikliği nedeniyle yeterli hemoglobin üretimi yapılamayacaktır. Dolayısıyla vücudun ihtiyaç duyduğu oksijen taşınamayacaktır. Ayrıca yorgunluk, halsizlik, saç dökülmesi gibi sonuçlar da ortaya çıkmaktadır.

Demir takviyesi ile vücudun ihtiyaç duyduğu kan hücrelerin oluşumu desteklenmektedir. Takviye edici besinlerin yanında tüketilen besinler de bu oluşumu desteklemektedir. Yeşil yapraklı sebzeler, hurma, pancar, pekmez kan oluşumu için etken besinlerdir. Bu besinlere ciğer, tahıllar, yumurta, kuru meyveler de eklenebilir.

- Çinko

Çinko, bedenin farklı bölümlerinde yer alan minerallerden birisidir. Hücreler, organlar, kemikler başta olmak üzere bedeni çepeçevre sarmaktadır. Hücre yenilenmesi, yaraların iyileşmesi, vücut gelişiminde etkili bir yere sahiptir.

Çinko eksikliği gelişme çağındaki çocukların gelişimde bozukluklara neden olmaktadır. Yetişkinlerde çinko eksikliği saç dökülmeleri, üreme sorunları ve bağışıklık sisteminde zayıflık olarak ortaya çıkmaktadır. Dikkat dağınıklığı, yorgunluk ve bitkinlik gibi işaretler de çinko eksikliğinde görülmektedir.

Çinko takviyesi sayesinde oluşabilecek sorunların önüne geçilmektedir. Ayrıca oluşan problemlerin de giderilmesinde etkin bir paya sahiptir. Takviye edilen çinko besinlerden de edinilmektedir. Badem, fıstık, sussam, mantar gibi besinler bu bakımdan zengindir. Ayrıca deniz mahsulleri ve tahıllar da bu mineral açısından zengindir.

- İyot

İyot, tiroid bezlerinde yoğunluk gösteren bir mineraldir. Tiroid bezleri boynun önünde yer almaktadır ve tiroid hormonlarının üretimini sağlamaktadır. Bu üretim için gereken mineral ise iyottur. Büyüme, gelişme ve sinir sistemine direkt etkisi bulunmaktadır. Asit etkili mineraller arasında yer alan iyot, vücutta asidik bir etkiye sahiptir.

Eksikliği durumunda guatr ortaya çıkabileceği gibi gelişim bozuklukları, aşırı kilo alımı görülmektedir. Hamilelikte ortaya çıkan iyot eksikliği bebeğin gelişiminde etkilidir. Bu mineralin eksiliği bedensel ve zihinsel fonksiyonlarda olumsuzluklara neden olmaktadır. Cücelik, sakatlık durumları da bu nedenle görülebilmektedir.

İyot takviyesi ile oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçilmesi mümkündür. İyotlu tuz, yeşil yapraklı sebzeler de iyotun takviyesinde etkili besinlerdir. Maden suları, kabak, deniz ürünleri de destekleyici besinlerdir.

- Florür

Florür, insan bedeninde özellikle diş yapısının korunmasında etkilidir. Bu minerale çocuk yaşlardan itibaren ihtiyaç duyulmaktadır. Bu mineral diş macunları içerisinde bulunmaktadır. Diş minesinde ve diş yüzeyinde oluşabilecek deformasyonların önüne geçilmesinde etkilidir. Ayrıca diş yüzeyini kuvvetlendirmekte de önemli bir rolü vardır. Florür takviyesi güçsüz diş yapısına sahip kişilere önerilmektedir. Farklı formlarda olabilen bu takviye diş yapısının güçlendirilmesinde öncüdür.

- Bakır

Bakır, bedenin ihtiyaç duyduğu kolajenin üretilmesinde en etkin mineraldir. Cilt dokusunun sahip olduğu elastik yapının korunması ve daha sağlıklı olmasında etkilidir. Vücut içerisinde kolajenin üretilmesinde etkili olan bakır kemikler için de gereklidir. Kemik oluşumu, bağ dokularının sağlıklı ve güçlü olmasında etkili bir role sahiptir. Bu işlevlerinde molibden süreci destekleyen özellikler göstermektedir.

Bakır takviyesi ile bedensel faaliyetlerde etkin rolü olan bu mineral desteklenmelidir. Bu sayede antioksidan üretimi artırılmaktadır. Bağışıklığın güçlendirilmesi sağlanırken, sinir sistemini de desteklemektedir. Bu mineral tablet şeklinde tüketilebileceği gibi besinlerden de sağlanmaktadır. İstiridye ve diğer kabuklu deniz ürünleri gerçek bir bakır deposudur. Kaju, yer fıstığı, avokado, nohut, domates de bu mineral açısından zengindir.

- Selenyum

Selenyum, bağışıklık sisteminde önemli bir yere sahiptir. Antioksidan özelliğe sahip bu mineral bağışıklığı güçlendirirken stresin azaltılmasında da etkilidir. Kalp ve sinir sisteminin sağlığında da etkili bir paya sahiptir. Gelişimde önemli olan ve beden dengesini koruyan tiroid bezlerinin efektif çalışmasını sağlamaktadır.

Tüketilen kabuklu deniz ürünleri, kırmızı ve beyaz et, süt ve süt ürünleri sayesinde vücut dengesi korunmaktadır. Bunların yanında yulaf, mercimek, ıspanak, muz gibi besinler de selenyum desteği sağlamaktadır. Besinlerin yanında kapsül şeklinde de bu ihtiyaç giderilebilmektedir. Selenyum takviyesi sayesinde vücut dengesinin korunması ve desteklenmesi amaçlanmaktadır.

- Krom

Krom, bedendeki insülin hormonunun görevine destek vermektedir. Ayrıca protein, karbonhidrat ve yağ metabolizmasını da desteklemektedir. Özellikle diyabet hastaları kan şekerini kontrol ederken bu minerali tercih etmektedir. Bu mineralin eksikliği de diyabet ile kendisini gösterebilmektedir.

Armut, domates, mantar, brokoli ve arpa krom açısından zengin besin maddeleridir. Besinlerin dışında krom takviyesi için farklı formdaki mineraller de kullanılmaktadır. Bu sayede vücut dengesi korunurken insülin dengesi de sağlanmaktadır.

- Oksalat

Oksalat, bedende özellikle böbreklerin sağlığında etkin bir rol üstlenmektedir. Kalsiyum oksalat olarak da bilinen bu mineral böbrek taşlarının öne çıkan bileşenidir. Vücuttaki bu mineralin fazlası idrar yoluyla atılmaktadır. Bu mineralin bedenden atılamaması böbrek taşı oluşumunda etkilidir. Böbrek taşlarını oluşmasına neden olan bu mineral böbreklerin tübüllerini tıkayabilmektedir. Bu nedenle daha büyük böbrek taşları oluşmaktadır.

Domates, bamya, pancar, ıspanak içinde oksalat bulunduran besinlerdendir. Tahin, Susam, badem, çikolata da bu mineralin bulunduğu diğer besinlerdendir. Özellikle böbrek taşı olan kişiler bu besinlerin tüketiminde dikkatli olmalıdır.

-Manganez

Manganez, hücrelerin aktivitelerinin kontrolü için önemli bir mineraldir. Enzimlerin sentezlenmesini teşvik ederken hücrelerin denetimini de üstlenmektedir. Sindirim sistemi ve bağışıklık sisteminin çalışmasında elzemdir. Ayrıca zihinsel gelişimi desteklerken vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi de sunmaktadır.

Manganez gün içinde sıklıkla tüketilen besinlerden elde edilebilmektedir. Siyah çay, soya fasulyesi, mercimek gibi besinler bu mineral açısından zengindir. Fındık, ceviz, fıstık patates de manganez deposu görevi üstlene besinlerdir. Bedende bu besin maddesinin eksikliği çok hissedilmemektedir. Ancak fazla tüketiminde sağlık problemlerine neden olmaktadır. Bu nedenle manganez takviyesi kullanırken dikkat edilmesi önerilmektedir.

- Kompleks Mineraller

Kompleks vitaminler, metabolizma tarafından üretilemeyen ve takviye yollarda alınan maddelerdir. Vücutta %4’lük bir orana sahip olan bu inorganik bileşenler beden fonksiyonları için önemlidir. Farklı işlevlere sahip olan mineraller vücut dengesinin sağlanmasında etkilidir. Kompleks mineraller sayesinde bu takviyeler pratik biçimde bedene kazandırılmaktadır.

Kompleks mineraller çeşitli minerallerin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Bu mineraller, bağışıklık sistemini güçlendirmeyi amaçlamaktadır. İçeriğindeki demir, bağışıklığı desteklerken; kalsiyum ise kemiklerin sağlığında etkilidir. İçeriğindeki çinko, cilt sağlığını desteklemede oldukça efektif bir mineraldir.

Minerallerin Özellikleri ve İşlevleri

Mineraller bedensel ihtiyaçların giderilmesinde etkin bileşenlerdir. Metabolizma içinde üretilebilen bu bileşenler kimi yerde yetersiz kalabilmektedir. Bu nedenle minerallerin takviye edilmesi tavsiye edilmektedir. Farklı çeşitleri olan mineraller vücut dengesi açısından da elzem nitelikler taşımaktadır. Peki minerallin özellikleri nedir?

· Metabolizma içinde doğal yollarla oluşurlar.

· Minerallerin her bir parçası bütünün özelliklerini taşır.

· Kendilerine ait kimyasal formülleri vardır.

· Genellikle katı haldedir. Nadiren de olsa sıvı formları vardır.

· İnorganik bileşenlerdir.

Bu özelliklere sahip mineraller şu görevleri üstlenmektedir;

· Bedensel fonksiyonların yerine getirilmesinde etkilidirler.

· Kemik oluşumunu ve yapısının korunmasında destekleyicidirler.

· Bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde etkili bir role sahiptir.

· Cilt sağlığının desteklenmesi ve elastik yapısının korunmasında mineraller etkindir.

· Zihinsel ve bedensel sağlığın desteklenmesi ve güçlendirilmesinde etkindir.

· Kanser oluşumunu engelleme yönünde destekleyici işlevler yürütmektedir.

 

Fiyata Göre

Efervit Multivitamin ve Mineral 20 Tablet
% 44
27,90
49,50
Nutrigen Neovit Kolin, Multivitamin Mineral Damla 25 ml
92,60
Nutrigen Supra Vitamin Mineral Şurubu
% 25
149,85
199,80
Venatura Vm+Dha Multivitaminler ve Multimineraller 30 Kapsül
133,99
Nutraxin Multivitamin & Mineral Complex Kadın 60 Tablet
158,79
The LifeCo VitMinCo Vitamin Mineral Karışımı 60 Kapsül
% 5
246,91
259,90
Apidemica Allbee Energy (Arı Sütü, Propolis, Perga, Polen, 11 Vitamin, Ginseng, 6 Mineral)
% 16
109,00
130,00
Sunlife Multivitamin + Mineral 20 Efervesan Tablet
% 3
54,60
56,00
Sunlife MultiVitamin + Mineral + Q10 20 Efervesan Tablet
73,02
Nutrigen Üzüm Çekirdeği Ekstreli Vitamin-Mineral Şurubu 200 ml
% 5
169,10
178,00
Duosvit DHA (Vitamin-Mineral-Omega3) 30 Kapsül
% 5
125,09
131,67
Maxiper 30 Saşe Multivitamin Mineral ve Aminoasit
569,00
Nutraxin Multivitamin & Mineral Complex Erkek 60 Tablet
% 12
140,00
158,79
Hayrix Vitamin ve Mineral Şurubu 150 ml
135,00
Intramega Omega 3, Multivitamin ve Mineral İçerikli 30 Kapsül
97,00
Medigard Vitamin Mineral Complex CoQ10 Tablet
128,00
Enna-Mom Omega 3 Multivitamin Mineral 30 Kapsül
% 21
150,35
189,50
Mineralbiotic 10 Saşe
214,92
Sunlife MultiVitamin + Mineral + Ginseng 20 Efervesan Tablet
95,00
Shiffa Home Multamin Vitamin ve Mineral Karışımı
96,65
Ligone Ginseng Multivitamin Multimineral
105,00
Vitapure Plus Vitamin ve Mineral Şurup 150 ml
154,50
Ocean VM Vitamin+Mineral Portakal Aromalı Şurup 150 ml
79,50
Solgar U - Cubes Multivitamin Mineral 60 Soft Gummies
% 100
0,00
Actibiyol Vitamin - Mineral 90 Tablet 144 gr
% 29
469,00
659,00
Voonka Kids Niloya Multivitamin Multimineral Prebiyotik Şurubu 150 ml
% 100
0,00
Ocean Multi MultiVitamin Mineral Balık Yağı Şurubu Kral Şakir 150 ml
% 100
0,00
New Life GinVit - Panax Ginseng - Vitamin - Mineral 30 Tablet
% 100
0,00


Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.