WhatsApp ile Hemen Ulaş!
Prof.Dr.Nurettin Lüleci
Lactone

 
Uzman Tıp Köşesi

 
Folixir
Themra
Organik Temizlik Ürünleri

 
Multivitamin

Multivitaminler
Multivitaminler, gündelik hayatımızın bir parçası haline gelmeyi başardı. Sıklıkla adını duyduğunuz hatta kullandığınız bu ürünleri ne kadar tanıyorsunuz?

Tüketilen besin maddeleri bedensel ve zihinsel sağlığın desteklenmesinde etkilidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller ise besinler aracılığı ile bedene kazandırılır. Ancak kimi besin maddeleri bedensel ihtiyaçları tamamen karşılayamaz. İşte bu hususta devreye giren multivitaminler nedir?

Multi, İngilizceden dilimize geçen ve “çok” anlamında kullanılan bir kelimedir. Bu kelime “vitamin” sözcüğü ile bir araya gelerek “multivitamin” kelimesini oluşturmaktadır. Anlam olarak ise “çok vitamin” gibi düz bir anlama gelmektedir. Yani diğer bir deyişle “içerisinde pek çok vitamini barındıran madde” anlamına gelmektedir.

 

Multivitamin Çeşitleri

Gelişen şartlar ve değişen ihtiyaçlar besin tüketimlerini de etkilemiştir. Dolayısıyla tüketilen besinlerin içerikleri de ihtiyaçlar doğrultusunda yenilenmiştir. Multivitaminler de farklı formülleri ve formlarıyla sunulan takviye gıdalardır.

Kullanıma sunulan vitaminler farklı çeşit ve formlarda piyasadaki yerlerini almıştır. Kimi vitamin çeşidi hap ve kapsül şeklinde üretilirken; kimisi sıvı formda kullanılmaktadır.   Suda eriyen multivitaminler tüketim açısından da kolay olması nedeniyle yaygın bir kullanıma sahiptir. Değişen ihtiyaçlar doğrultusunda bu ürünlerin çeşitliliği de artırılmıştır.

Kullanılan bu ürünlerin içeriğinde vücudun üretmekte yetersiz kaldığı vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Bu maddeler bedensel fonksiyonların devamlılığı için elzemdir. Dolayısıyla içeriğinde magnezyum, demir gibi bileşenlerin bulunması gerekmektedir. Bunların dışında vücutta üretimi yetersiz olan B vitamini de bu gıdalarla alınmalıdır.
 

Yeşil yapraklı bitkilerde bulunan folik asit, B vitamini deposudur. Hücre bölünmesinde ve yenilenmesinde etkin rol oynayan folik asit bedensel sağlık için önemli bir vitamindir. Folik asit içeren multivitaminler sayesinde B vitamini eksiklikleri giderilmektedir. İçeriğinde folik asit barındıran Pharmaton multivitamin bu konudaki ilk tercihlerdendir.

Bedensel faaliyetlerin devamlılığı ve iki yüz enzimin çalışmasında en etkin mineral çinkodur. Metabolizma, saçların, tırnakların ve cildin korunmasında etkili bir rol oynar. Hücrelerin yenilenmesi ve yapısının korunmasında metabolizmanın ürettiği vitaminler etkilidir. Ancak bedenin ihtiyaç duyduğu miktarda çinko üretememesi çinkonun takviye edilmesini gerektirmektedir. Çinko içeren multivitaminler sayesinde bu ihtiyaç karşılanmaktadır.

Multivitaminler birer gıda takviyesi olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu takviye ediciler insan bedeninde olumlu etkilere sahiptir. Bedenle uyum içindeki bitkisel multivitaminler içerisinde çörek otu, kızılcık besinlerini barındırmaktadır. Ayrıca bu takviyeler vegan olan bireyler tarafından da kullanıma uygun içeriklere sahiptir.

Evde basit tarifler kullanılarak doğal multivitaminler oluşturmak da mümkündür. Basit tarifler ile vitamin deposu olan içecek ve yiyecekler yapılabilmektedir. Bu nedenle ürünlerin hazırlığında kullanılan gıdaların vitamin değerini kaybetmemesi gerekir. Bu nedenle bu gıdalar pratik ve hızlı biçimde yapılıp tüketilmelidir.

Tüketimi yapılacak olan takviye edici vitaminler farklı form ve gramajda üretilmektedir. Bunun yanında farklı metabolizmalara uyum sağlaması açısından da çeşitlendirilmiştir. Kadınlar ve erkekler için ayrı kategorize edilen ürünlerde çocuklar için de özel bir formül geliştirmiştir.

Erkekler İçin Multivitaminler

Erkek ve kadın metabolizmasının farklı işlev ve görevlere sahiptir. Dolayısıyla bedenlerinin duyduğu gereksinimler de farklılık göstermektedir. Erkekler için multivitaminler ihtiyaçlara ve metabolizma sistemine paralel hazırlanmaktadır. Peki erkekler için hangi multivitaminler tavsiye ediliyor?

Erkekler için özel bir formüllü multivitaminler metabolizmanın ihtiyaçlarına göre düzenlenmektedir. Kas dokusunu destekleyen kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi çeşitli vitaminler tavsiye edilmektedir. Önerilen takviye edici vitaminler ile yaşam standartları artırılmaktadır.

Erkekler için multivitaminler farklı işlevsellikleriyle bedene kazandırılması gereken besinlerdir. Bağışıklık sisteminin düzenli çalışması ve kuvvetlendirilmesi için C, D, B12, B6 vitaminleri ve çinko önerilmektedir. Bunlara ek olarak bakır, demir, magnezyum, B1, B2, B3 ve B5 vitaminleri de gün içerisinde kullanılmaktadır. Gün içerisinde harcanan enerji tekrar kazanılarak bireysel motivasyon desteklenmektedir.

Spor aktivitelerinde kas fonksiyonlarının ve gelişiminin desteklenmesinde de multivitamin önemlidir. Bu hususta kalsiyum, magnezyum ve D vitamini ön plana çıkmaktadır. Bu vitaminlere K vitamini, fosfor ve çinko da eklenmektedir. Bu sayede kemik yapısı ve gelişimine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Kadınlar için Multivitaminler

Kadın bedeninin işleyişinin ve ihtiyaçlarının farklı olması multivitamin tercihlerinin değişmesini sağlamıştır. Farklı formüle sahip bu takviyeler farklı dönemlerde duyulan ihtiyaçlara yanıt vermektedir. Dolayısıyla kadınlar için multivitaminler farklı süreçlere destek olmak amacıyla da gelişim göstermiştir.

Kadınlar için özel üretilen bu takviye edici gıdalar hangi görevlerde yardımcı oluyor? Dönemsel olarak yorgunluk, halsizlik hissi çok olağan bir durumdur. C vitamini bu durumlarda destekleyici olarak gün içindeki enerjiyi dengelemede etkilidir. Ayrıca B12 vitamini de yorgunluk ve bitkinlik halinin asgari düzeyde olmasında etkilidir.

Son yıllarda artan salgınlardan korunmanın en etkili yollarından birisi bağışıklılık sisteminin korunmasıdır. Bu konuda destekleyici olarak B6 vitamini sıklıkla tavsiye edilen bir takviyedir. C vitamini de bağışıklık sisteminin korunup kuvvetlendirilmesinde etkili tercihlerden birisidir. 40’lı yaşlarda bu vitaminlere kalsiyum ve E vitamini desteği de eklenmektedir.
50’li yaşlarda bu vitaminlerin yanı sıra E vitaminine duyulan gereksinim artmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren E vitamini cilde verdiği desteklerle de tercih edilmektedir. 50 yaş üstü için multivitaminler farklı ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanmaktadır. Pharmaton multivitamin özel bileşimleriyle ihtiyaç duyulan D vitaminini ve kalsiyumu sunmaktadır. Bu dönemde B12 vitamini ve çinko da kullanılan vitaminlerin listesine eklenmektedir.

Kadınların ihtiyaç duydukları vitamin ve mineraller her dönem değişime açıktır. Peki en önemli dönemlerden birisi olan hamilelik sürecinde hangi vitaminler kullanılmalıdır? Hamilelik sürecinde kullanılan multivitaminler her zamankinden fazla öneme sahiptir. Bu süreçte kullanılan besinler yalnızca annenin değil; bebeğin gelişiminde de etkilidir.

Hamilelik sürecinden ziyade hamilelik öncesi süreç de dikkat isteyen bir süreçtir. Bu dönem içerisinde tüketilen vitaminler daha fazla folik asit ve demir barındırmalıdır. Folik asit zihinsel gelişimi desteklerken omurilik sağlığında da etkili bir rol almaktadır. Demir ise bebeğin gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Anne için ise vücutta sağlıklı kan hücrelerinin sayısını olumlu etkilemektedir.

Hamilelik döneminde bedenin özellikle kalsiyuma hiç olmadığı kadar ihtiyacı bulunur. Bu nedenle de tüketilen besinler ve alınan takviye edici gıdalar kalsiyum yönünden zengin olmalıdır. Hamilelikte kullanılan multivitaminler kemik sağlığı ve bebeğin gelişimi için önemlidir. Dolayısıyla bu süreçte tüketilen D vitamini miktarına özen gösterilmesi gerekmektedir.
Çocuklar için Multivitaminler

Erişkin bir bireyin bedeni bir çocuk bedeninden gerek fiziksel gerekse işleyiş bakımından farklıdır. Dolayısıyla bu bedenlerin ihtiyaç duydukları besin ve takviye edici gıda ihtiyaçları da değişkendir. Zihinsel ve bedensel gelişimin önemli olduğu çocukluk döneminde düzenli beslenme düzeni önemlidir. Bunun yanında tüketilen mineral ve vitamin takviyelerine önem verilmesi gerekmektedir.

Beslenmenin ve vitamin takviyelerinin bu süreçte atlanmaması önemlidir. Dolayısıyla vitamin takviyesi tercihler arasında yer almalıdır. Supradyn multivitamin çocuklara özel formülüyle sağlıklı beslenmeyi desteklemektedir. Bu yaşlarda C, D, B6, B12 vitamini eksiklikleri doğru takviyelerle giderilmelidir.
 

Multivitamin Yararları

Gün içerisinde tüketilen besinler yaşam fonksiyonlarının idamesi için gerekli gıdalardır. Bu gıdalar sayesinde ihtiyaç duyulan vitamin ve mineraller bedene kazandırılır. Ancak besinlerdeki vitamin ve mineraller metabolizma ihtiyaçlarını karşılamada yetersizdir. Dolayısıyla takviye edici besin gruplarının tüketimi tavsiye edilmektedir.
Tavsiye edilen takviye edici gıdalar ile metabolizmanın ihtiyaç duyduğu mineraller karşılanır. Bu sayede vücut fonksiyonlarının sorunsuz çalışması sağlanmaktadır. Vücut kas gelişiminin sağlanması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi bu sayede gerçekleştirilmektedir. Özellikle tüketilen multivitaminler bu konuda kullanıcılara destek olmaktadır. Peki multivitaminlerin faydaları nelerdir?

· Multivitaminler, besinlerden elde edilemeyen vitamin ve minerallerin kazanılmasında etkilidir. Bu sayede metabolizmanın çalışması aksamadan devam etmektedir.
· Cildin elastik yapısının koruması aynı zamanda da sağlıklı kalması için etken madde vitaminlerdir. Periyodik kullanımlarla cildin sağlığı ve güzelliği korunmaktadır.
· Kemiklerin gelişimi ve sağlamlığı için kalsiyum içeren takviye edici besinler kullanılmaktadır.

· Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için besinlerin yanında tüketimi yapılan vitaminler de etkili olmaktadır.
· Özellikle hamilelik döneminde kullanılan takviye edici gıdalar, besinler kadar önemlidir. Annenin sağlığı ve bebeğin gelişimi için multivitamin kullanımı tavsiye edilmektedir.
· Hücrelerin ve sinir sisteminin sağlığında kolin önemli bir paya sahiptir. Ancak kolin takviye edici bir besin olmadığı için B vitamini takviyesi bu konuda etkili olmaktadır.

· Kalp rahatsızlıklarını asgari düzeye indirmede etkili maddelerdir. Tüketilen vitaminler sayesinde kalp hastalıklarına yakalanma riski azaltılmaktadır.

· Zihinsel ve bedensel gelişimde çinko ve selenyum içeren multivitaminler önerilmektedir.

Farklı işlevleriyle çeşitli multivitaminler üretilmektedir. Değişken formda ve gramajda üretilen vitaminler kişisel ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır. Tüketilen multivitamin faydaları ile öne çıkarken farklı markalarla da tercihe sunulmaktadır.

 

En Çok Tercih Edilen Multivitamin Markaları

Takviye edici gıdalar yaşamsal faaliyetlerin idamesinde etkin bir rol oynamaktadır. Son yıllarda yaygınlaşan multivitaminler farklı markalar tarafından üretilmektedir. Üretilen bu ürünler farklı ihtiyaçlara yönelik hazırlanmaktadır. Dolayısıyla en iyi multivitamin kişisel ihtiyaçlara göre belirlenen ve kullanılan takviyelerdir.

Solgar multivitaminler bağışıklık sistemini destekleyen nitelikleriyle tercih edilmektedir. Ayrıca görme yetisinin güçlendirilmesinde ve cilt formunun korunmasında da etkilidir. Nutriplus multivitamin bağışıklık sistemini güçlendiren bir tercihtir. Centrum advance multivitamin de içerdiği bakır. Demir, solfat gibi mineraller sayesinde bağışıklığı desteklemektedir.

Tip 2 diyabetin önüne geçilmesinde ve kolestrolün dengelenmesinde multivitaminlerin etkilidir. Ligonemultivitamin kolestrol ve trigliseridin normal seviyede tutulmasında etkili ürünlere sahiptir. Periyodik kullanılan vitaminler sayesinde diyabete karşı önlemler alınmaktadır.

Gün içerisinde harcanan enerjinin kazanılması günün devamı için önemlidir. Youplus Multi Ener G Multivitamin 30 tablet kullanımıyla bu enerji desteklenmektedir. Enerji veren multivitaminler aynı zamandamineral ihtiyacını da karşılamaktadır. Youplus Multivitamin bu konuda destekleyici bir takviye gıda ürünüdür.

Takviye gıdanın önem kazandığı bir diğer dönem ise gebelik sürecinin kapsamaktadır. Bu dönem içerisinde tüketilen gıdalar ve takviye edici besinler anne ve bebeğin gelişiminde etkili bir konumdadır. Venatura multivitamin özel geliştirilen formülü ile bu dönemde annelerin yanında olmaktadır. İçerdiği 12 farklı vitamin ve 6 farklı mineral ile ihtiyaç duyulan folik asidin kazanılmasında etkilidir.

Gelişimde etkili olan Omega 3 farklı markalar tarafından kullanıma uygun bir biçime getirilmiştir. Ocean Multivitamin de Omega 3 desteği için sıklıkla tercih edilen bir multivitamin markasıdır. En iyi multivitaminler arasında yerini Omega 3 gelişimde etkili bir role sahiptir. Özellikle gelişim çağında olan çocuklar için tüketimi ve kullanımına özen gösterilmesi gerekmektedir.

 

Multivitamin Formları

Takviye edici gıdalar kişisel tercihlerle belirlenmelidir. Seçilen bu gıdalar hekim tavsiyesi doğrultusunda kullanılmalıdır. Önerilen miktarın dışına çıkılmadan gereken vitamin ve mineral ihtiyacı giderilecektir.

Takviye edici besinler erişkinler ve çocuklar için de farklı formüller ile üretilmektedir. Böylece farklı yaş gruplarına daha kolay hitap edilmektedir. Ayrıca farklı üretilen bu gıdalar kitleye uygun formda üretilmektedir. Multivitaminler şu formlarda kullanıcıya sunulmaktadır;

- Kapsül Multivitamin

Farklı ebat ve gramajlarda üretilen kapsül multivitaminler su ile tüketilmektedir. Cam şişelerde saklanan besin takviyeleri farklı kullanım talimatlarıyla tüketilmektedir. Pharmaton multivitamin kapsül tercihine sahip markalardan birisidir.

- Şase Multivitamin

Pratik tüketimi ve kolay taşınma yöntemleri ile şase multivitamin sıklıkla tercih edilen ve tüketilen bir gıdadır. Supradyn Multivitamin su veya farklı içecekler içerisinde çözündürülerek tüketilmektedir.

- Tablet Multivitamin

Multivitamin tablet formunda yaygın kullanılmaktadır. Bu formdayken yalnızca su içinde çözünen veya su yardımıyla tüketilen bir alternatiftir. Centrum multivitamin de tablet formuyla sıklıkla kullanılan efektif bir takviye edici gıdadır.

- Damla Multivitamin

Bigjoy multivitamin farklı formlarıyla tercih edilirken sıvı formuyla da kullanımı yaygındır. Bu biçimde tüketilen multivitamin çocukların tüketimini yaygın bir hale getirmeyi amaçlamaktadır. Sahip olduğu sıvı formu sayesinde katı gıdalar ile birlikte de tüketilmektedir.

- Şurup Multivitamin

Farklı biçimlerde üretilen multivitamin şurup formu ile de kolay tüketime sahiptir. Belirlenen gramajda tüketimi yapılan şurup multivitamin çocukların kullanımına da uygundur. Youplus multivitamin de çocuklar için özel formülize edilmiş ürünlere sahiptir.

- Çiğnenebilir Multivitamin

Çiğnenebilir forma sahip takviye edici gıdalar modern bir form olarak kullanıcılara sunulmuştur. Yetişkinler ve çocuklar için kullanımının kolay olması da yaygınlaşmasında etkili olmuştur. Ocean multivitamin de modern formları destekleyen ürünleri ile metabolizmayı desteklemektedir.

 

Multivitamin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Takviye edici gıdalar son yıllarda sıklıkla tercih edilirken kullanımının nasıl olması gerektiği de merak edilmektedir. Özellikle kullanılacak multivitaminin gramajı ve periyodlarına özen gösterilmesi gerekmektedir. Öyleyse multivitamin alırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Öncelikle multivitaminin ilaç olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Multivitaminler takviye edici gıdalardır. Amaçları bir besinin yerini tutmak, bir rahatsızlığı gidermek değildir. Bunun yanında metabolizmaya destek olmayı amaçlayan ürünler üretilmektedir. Bu maddeler bedensel ihtiyaçların giderilmesinde etkilidir.

Multivitaminlerin kullanımı özenle takip edilmesi gereken bir durumdur. Tüketimi yapılan vitaminlerde aşırıya kaçılmaması tavsiye edilmektedir. Tüketimi yapılacak vitaminlerin bedensel ihtiyaçlar doğrultusunda alınması gerekmektedir. Önerilen düzeyde tüketilen multivitaminler bedensel fonksiyonları desteklemektedir. Ayrıca vücutta antioksidan etkisi de göstermektedir.

· Tercih edilecek bu vitaminler doğru içeriklere sahip olmalıdır. Diğer bir deyişle tüketimi yapılacak bu gıdalar vücutta üretimi yeterli miktarda yapılamayan vitamin ve minerallerden oluşmalıdır. B ve C vitaminini içeren bu gıdaların aynı zamanda manganez ve bakır gibi bileşenleri de barındırması gerekmektedir.

· Multivitaminin vücutla uyum halinde çalışmalı ve fonksiyonları desteklemelidir. Bu nedenle de tercihi yapılacak olan multivitaminler doğal içeriğe sahip olmalıdır. Doğal içeriğe sahip olan bu ürünler veganlar için de ideal bir forma sahiptir.

· Vücudun gereksinim duyduğu mineral ve vitaminleri karşılayan ürünü seçmeye özen gösterilmelidir. Bu sayede bağışıklık sistemi güçlendirilerek bedensel gereksinimler karşılanmalıdır.

· Güvenilir marka ve firmalardan alışveriş yapmaya dikkat edilmesi önerilmektedir. Orijinal ürünlerin taklidi olan firma veya ürünlerin tercihi sakıncalı bir durumdur.

· Multivitamin alımı için ideal zaman kuralı yoktur. Ancak gün içerisinde 5 adetten fazla tüketim önerilmemektedir.
 

Multivitamin Fiyatları

Multivitamin fiyatları, farklı değişkenler doğrultusunda belirlenmektedir. Öncelikli olarak üretimi yapan marka veya firmanın kalitesi ve itibarı göz önüne alınmaktadır. Bunun yanında üretilen multivitaminin içerdiği maddeler fiyatın belirlenmesinde etkilidir. Farklı bileşenler, mineraller ve vitaminler multivitamin fiyatları üzerinde etkilidir.

Koenzim Q10 ve L-karnitin içeren multivitaminler farklı bileşenlere sahiptir. Dolayısıyla bu tür ürünler farklı bir fiyatlandırmaya tabii tutulabilmektedir. Bunun yanında ginseng içeren multivitaminler fiyatlarıyla da diğer ürünlerden ayrılmaktadır.

 

Multivitamin Sıkça Sorulan Sorular
 

Multivitamin Ne İşe Yarar?

Multivitamin, vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral takviyesi için sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanılan bu takviye edici besinler sayesinde vücut fonksiyonları desteklenmektedir. Vücutta üretilmeyen mineral ve vitaminlerin takviyelerle tamamlanması amaçlanmaktadır.


Multivitamin Ne Zaman İçilir?

Multivitamin için ideal zaman çizelgesi yoktur. Ancak tercihi yapılan multivitaminin kullanım talimatları doğrultusunda tüketilmesi gerekmektedir. Mümkünse yapılan tüketim hekim kontrolünde ve düzenli periyodlarla belirlenmelidir.


Kimler Multivitamin Kullanmalı?

Kimi vitamin ve mineraller vücutta üretilirken; kimisi de dışarıdan takviye edilmelidir. Kadınlar, erkekler ve çocuklar için farklı formüllerle üretimler yapılmaktadır. Bunların yanında ilerleyen yaşlarda değişen ihtiyaçlar doğrultusunda uygun vitaminler kullanılmaktadır.
 

Multivitamin Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Tüketimi yapılan multivitamin bedensel ihtiyaçlar giderilene dek kullanılmalıdır. Bu süreç hekim kontrolünde belirlenmelidir. Kullanımı biten multivitaminin ardından analizler yapılmalıdır. Sonuçlar doğrultusunda kullanım süresinin devamlılığına karar verilmelidir.


Multivitamin Nereden Alınır?

Multivitaminler güvenilir mağazalardan, eczanelerden satın alınmalıdır. Ayrıca ilgili marka veya firmanın internet sitesi üzerinden satın alınabilmektedir.


Multivitaminler
Multivitaminler, gündelik hayatımızın bir parçası haline gelmeyi başardı. Sıklıkla adını duyduğunuz hatta kullandığınız bu ürünleri ne kadar tanıyorsunuz?

Tüketilen besin maddeleri bedensel ve zihinsel sağlığın desteklenmesinde etkilidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller ise besinler aracılığı ile bedene kazandırılır. Ancak kimi besin maddeleri bedensel ihtiyaçları tamamen karşılayamaz. İşte bu hususta devreye giren multivitaminler nedir?

Multi, İngilizceden dilimize geçen ve “çok” anlamında kullanılan bir kelimedir. Bu kelime “vitamin” sözcüğü ile bir araya gelerek “multivitamin” kelimesini oluşturmaktadır. Anlam olarak ise “çok vitamin” gibi düz bir anlama gelmektedir. Yani diğer bir deyişle “içerisinde pek çok vitamini barındıran madde” anlamına gelmektedir.

 

Multivitamin Çeşitleri

Gelişen şartlar ve değişen ihtiyaçlar besin tüketimlerini de etkilemiştir. Dolayısıyla tüketilen besinlerin içerikleri de ihtiyaçlar doğrultusunda yenilenmiştir. Multivitaminler de farklı formülleri ve formlarıyla sunulan takviye gıdalardır.

Kullanıma sunulan vitaminler farklı çeşit ve formlarda piyasadaki yerlerini almıştır. Kimi vitamin çeşidi hap ve kapsül şeklinde üretilirken; kimisi sıvı formda kullanılmaktadır.   Suda eriyen multivitaminler tüketim açısından da kolay olması nedeniyle yaygın bir kullanıma sahiptir. Değişen ihtiyaçlar doğrultusunda bu ürünlerin çeşitliliği de artırılmıştır.

Kullanılan bu ürünlerin içeriğinde vücudun üretmekte yetersiz kaldığı vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Bu maddeler bedensel fonksiyonların devamlılığı için elzemdir. Dolayısıyla içeriğinde magnezyum, demir gibi bileşenlerin bulunması gerekmektedir. Bunların dışında vücutta üretimi yetersiz olan B vitamini de bu gıdalarla alınmalıdır.
Yeşil yapraklı bitkilerde bulunan folik asit, B vitamini deposudur. Hücre bölünmesinde ve yenilenmesinde etkin rol oynayan folik asit bedensel sağlık için önemli bir vitamindir. Folik asit içeren multivitaminler sayesinde B vitamini eksiklikleri giderilmektedir. İçeriğinde folik asit barındıran Pharmaton multivitamin bu konudaki ilk tercihlerdendir.

Bedensel faaliyetlerin devamlılığı ve iki yüz enzimin çalışmasında en etkin mineral çinkodur. Metabolizma, saçların, tırnakların ve cildin korunmasında etkili bir rol oynar. Hücrelerin yenilenmesi ve yapısının korunmasında metabolizmanın ürettiği vitaminler etkilidir. Ancak bedenin ihtiyaç duyduğu miktarda çinko üretememesi çinkonun takviye edilmesini gerektirmektedir. Çinko içeren multivitaminler sayesinde bu ihtiyaç karşılanmaktadır.

Multivitaminler birer gıda takviyesi olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu takviye ediciler insan bedeninde olumlu etkilere sahiptir. Bedenle uyum içindeki bitkisel multivitaminler içerisinde çörek otu, kızılcık besinlerini barındırmaktadır. Ayrıca bu takviyeler vegan olan bireyler tarafından da kullanıma uygun içeriklere sahiptir.

Evde basit tarifler kullanılarak doğal multivitaminler oluşturmak da mümkündür. Basit tarifler ile vitamin deposu olan içecek ve yiyecekler yapılabilmektedir. Bu nedenle ürünlerin hazırlığında kullanılan gıdaların vitamin değerini kaybetmemesi gerekir. Bu nedenle bu gıdalar pratik ve hızlı biçimde yapılıp tüketilmelidir.

Tüketimi yapılacak olan takviye edici vitaminler farklı form ve gramajda üretilmektedir. Bunun yanında farklı metabolizmalara uyum sağlaması açısından da çeşitlendirilmiştir. Kadınlar ve erkekler için ayrı kategorize edilen ürünlerde çocuklar için de özel bir formül geliştirmiştir.

 

Fiyata Göre

Venatura Vm+Dha Multivitaminler ve Multimineraller 30 Kapsül
133,99
Vioptic Multivitamin Takviye
260,00
Celloxy Multivitamin Damla 30 ml
170,24
Supramix Multivitamin 30 Film Tablet
71,60
Nutraxin Multivitamin & Mineral Complex Kadın 60 Tablet
158,79
Vitmix Multivitamin Balık Yağı Çinko ve Vitmix Omega 3 Vitamin Set
% 28
76,99
106,27
Suda Vitamin Multimen Mens Multivitamin 60 Kapsül
169,90
Centrum Advance 50+ Multivitamin 30 Tablet
114,50
Ligone Beta-Glucan Probiotic Multivitamin 30 Kapsül
% 60
64,26
160,00
Lipozone Lipozomal B Complex - Vitamin B Kompleks Şurup 150 ml
255,00
Enna-Mom Omega 3 Multivitamin Mineral 30 Kapsül
% 21
150,35
189,50
Sunlife MultiVitamin + Mineral + Ginseng 20 Efervesan Tablet
95,00
Nondo Multivitamin Woman 30 Tablet
% 61
57,68
148,00
Ocean Smart Gummies Multivitamin 64 Adet Çiğnenebilir Tablet
139,75
MDC Multivitamin 150 ml
77,00
Efervit Multivitamin ve Mineral 20 Tablet
% 44
27,90
49,50
Zade Vital Multivitamin 30 Softjel Kapsül
117,00
Intramega Omega 3, Multivitamin ve Mineral İçerikli 30 Kapsül
97,00
Ligone Beta-Glucan Probiotic Multivitamin 60 Tablet
% 57
128,70
300,00
Vitmix Multivitamin Balık Yağı Şurubu 100 ml
% 40
39,82
66,37
Nutraxin Multivitamin & Mineral Complex Erkek 60 Tablet
% 12
140,00
158,79
Ligone Ginseng Multivitamin Multimineral
105,00
Suda Vitamin Multifem Multivitamin 60 Kapsül
169,90
Agavit MultiVitamin Şurubu 150 ml
47,88
Apexis Multivitamin Efervesan Suda Eriyen 20 Tablet
37,11
Voonka One & Only Dailymune Multivitamin 32 Tablet
% 12
116,50
132,34
Apexis Multivitamin Koenzim Q10 + Ginseng G115 Tablet
89,00
Sunlife Multivitamin + Mineral 20 Efervesan Tablet
% 3
54,60
56,00


Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.