WhatsApp ile Hemen Ulaş!
Prof.Dr.Nurettin Lüleci
Lactone

 
Uzman Tıp Köşesi

 
Folixir
Themra
Organik Temizlik Ürünleri

 
Probiotikler

Probiyotik Fiyatları

Probiyotik, sağlıklı bir sindirim sisteminin yapıtaşıdır. Dolayısıyla bağırsak sağlığının desteklenmesinde bu mikroorganizmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Bedensel sağlığın da desteklenmesi ve zinde kalması için probiyotikler hayatidir. Gündelik yaşamda tüketilen besinlerden bazıları ihtiyaç duyulan probiyotiğin edinimine ortam hazırlamaktadır. Tüketimi yapılan besinlerden yeterli miktarda kazanılmayan probiyotikler ise takviye gıdalarla tamamlanmaktadır.

Probiyotik fiyatları ise farklı unsurlara göre belirlenmektedir. Ürünün formu, içeriği fiyatı doğrudan etkilemektedir. Ayrıca ürünün sahip olduğu gramaj da fiyat üzerinde etkili bir paya sahiptir.

Farklı markalar tarafından piyasaya sunulan probiyotikler aracı firma belirteçlerine göre de değişken fiyatlara sahiptir. Bu markanın tanınırlığı, itibarı gibi değişkenlere bağlı olarak değişen bir faktördür.

Probiyotik ve Prebiyotik Farkı

Probiyotik ve prebiyotik söyleniş tarzı dışında anlam olarak da birbirine sıklıkla karıştırılan iki kavramdır. Benzer amaç ve işlevlere sahip olsalar da temellerinde farklılıklar barındırmaktadırlar. Bu nedenle probiyotik nedir ne işlevi vardır ve prebiyotik nedir bilinmesi gerekmektedir.

Probiyotik, tüketimi yapıldığında insan bedenine olumlu katkıları olan mikro organizmalardır. Özellikle bağırsak florası üzerinde düzenleyici bir etkisi vardır.

Prebiyotik, kolonda yer alan sınırlı sayıdaki bakterilerin gelişmesini ve aktivitelerini düzenleyen bir bileşendir. Bedene faydalı gördüğü bakterileri beslerken insan bedenine fayda sağlamaktadır. Sağlığı düzenleyen ve sindirilemeyen gıda bileşeni olarak da bilinmektedir.

Genel hatları ile probiyotikler bağırsakta yer alan faydalı mikroorganizmalara verilen genel bir tanımı ifade etmektedir. Prebiyotikler ise probiyotikleri besleyen ve destekleyen sindirimi yapılmayan yararlı bileşenlerdir.

En Yaygın Probiyotik Bakteri Türleri(3 Tanesini Açıklayalım)

Probiyotikler, insan bedenine sağladıkları yararlar ile edinilmesi zorunlu mikroorganizmalara olarak bilinmektedir. Fermente gıdalarda bulunan bu mikroorganizmalar farklı besin ve maddelerde bulunmaktadır.

Probiyotiklerin zararlı mikroplar olarak nitelendirilmesi bir yanılgıdır. Bir mikrobun probiyotik olarak nitelendirilmesi için bazı özellikleri barındırması gerekmektedir;

 • İnsan hücresinden farklı bir yapıda olmalıdır.
 • Tüketildikten sonra bağırsaklarda yaşamaya devam etmelidir.
 • Beden üzerinde kanıtlanmış bir yarara sahip olmalıdır.
 • Tüketimi tavsiye edilmelidir.

Bu özellikleri karşılayan probiyotik türleri farklı isimlerle anılmaktadır. En yaygın probiyotik türleri Lactobacillus, Bifidobacterium ve Saccharomyces Boulardii olarak bilinmektedir.

Lactobaccillus: Diğer adıyla Laktobasil olarak bilinen bu bakteri en yaygın probiyotiktir. Probiyotik besinler olarak bilinen yoğurt, kefir ve turşu gibi fermente besinlerde bulunmaktadır. Bu probiyotiğin görevi laktoz enzimlerinin parçalanmasını kolay hale getirmektir. Özellikle sütteki laktozun sindirilemediği metabolizmaların işini kolaylaştırmaktadır. pH derecesinin düşük olduğu besinler üzerinde üremeleri daha basittir. Üriner sistem enfeksiyonlarının, vajinal mantar oluşumlarını ve ülsere yol açan bakterilerin üremesini önlemektedir.

Bifidobacterium: Kalın bağırsakta bulunan bakteri Bifidobakteri adıyla da tabir edilmektedir. En fazla alt türü bulunan yaygın probiyotik bakteri türü olarak bilinmektedir. 30’dan fazla alt türü olan Bifidobakteri bazı süt ürünleri içeriğinde bulunmaktadır. Hassas bağırsak sendromu başta olmak üzere farklı bağırsak sendromu etkilerini hafifletmektedir. Alerjiler karşısında salgılanan antikorun azaltılmasında etkili bir rol üstlenmektedir. Bağırsak florası üzerinde oluşan rahatsızlıkların önlenmesinde ve giderilmesinde önemlidir. pH derecesinin düşük olması üremelerinde öncül bir etkendir.

Saccharomyces Boulardii: Probiyotik türleri arasında olan bu bakteri maya cinsindedir. Diğer probiyotikler gibi sindirim sistemi üzerinde düzenleyici ve güçlendirici bir etkiye sahiptir. İshal başta olmak üzere farklı sindirim sistemi problemlerinde yardımcıdır. Yetişkinlerde sıklıkla rastlanan antiboyotik kullanımının tetiklediği ishal durumlarında başvurulan bir probiyotiktir. Ayrıca çocuklarda görülen retroviral ishal gibi bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Bedendeki mantar ve parazit enfeksiyonlarının giderilmesinde de yardımcı bir rolü vardır.

Probiyotiğin Faydaları

Probiyotik besinler başta olmak üzere takviye edici gıdalar da bedenin ihtiyaç duyduğu probiyotiği sunmaktadır. Bağırsak ve sindirim sistemi problemlerine göre tercih edilen bu probiyotikler faydaları ile öne çıkmaktadır.

Bağırsaklarda yaşamlarına devam eden bu mikroflora bakterileri sağlıklı bir bedenin yapıtaşını oluşturmaktadır. Başlıca faydaları ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Sindirim sistemindeki bakterilerin dengesini sağlamaktadır. Bağırsaklarda yer alan iyi bakterileri beslerken kötü bakterilerin oluşumu engellenmektedir.
 • İshalin önlenmesinde ya da hafifletilmesinde etkilidir.
 • Ruh sağlığını etkileyen sindirim sistemi problemleri sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklardır. Dolayısıyla sindirim sistemi üzerinde yer alan bu rahatsızlıklar giderilerek ruh sağlığının korunması amaçlanmaktadır.
 • Kolesterol dengesinin sağlanması ve kan şekerinin düzenlenmesinde etkilidir. Dolayısıyla bu görevleri üstlenmesi kalp sağlığında önemli bir yerde olmasında etkilidir.
 • Egzama gibi cilt rahatsızlıklarının hafifletilmesinde ve giderilmesinde etkilidir. Bu da probiyotikleri cilt sağlığı üzerinde etkili bir bileşen haline getirmektedir.
 • Bağırsak üzerinde bir yaşam alanlarının olması probiyotikleri sindirim sistemi üzerinde söz sahibi bir hale getirmektedir. Bu nedenle de sindirim sistemi üzerinde oluşan rahatsızlıkların giderilmesi ve düzenlenmesinde etkilidir.
 • Böbrek taşı oluşumunun önüne geçilmesinde düzenli probiyotik kullanımı önemli ölçüde etkilidir.
 • Kilo vermede yardımcı unsurlardan birisidir.  Bağırsak florasındaki yağ emilimini engelleyerek daha uzun sürecek bir tokluk hissi oluşturulmaktadır. Böylece kilo kontrolünde yardımcı olmaktadır.
 • Doğal diyabet tedavisinde etkili bir mikroorganizmadır.

Probiyotiklerin Etkili Olduğu Sorunlar

Probiyotikler insan bedeninde olumlu etkileri ile kullanımı ve tüketimi tavsiye edilen mikroorganizmalardır. Sindirim istemi üzerinde etkileri olduğu kadar metabolizmayı da desteklenmesi önemini artırmaktadır. Peki probiyotikler hangi hastalıklara iyi gelmektedir, hangi tedavilerde kullanımı önerilmektedir?

Antibiyotiğe Bağlı İshal

Antibiyotiğe bağlı ishal, genellikle yetişkinlerde rastlanan bir rahatsızlıktır. Ancak antibiyotik kullanımı çocuklarda da ishal gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açabilmektedir.

Antibiyotik kullanım sonrasın ishalin oluşma nedeni antibiyotiğin bağırsaklar üzerindeki etkisidir. Bağırsaklarda yer alan kötü huylu bakterileri yok ederken iyi huylu bakteriler de giderilmektedir. Oluşan bu rahatsızlığın giderilmesinde veya hafifletilmesinde ise Lactobacillus oldukça etkili bir probiyotiktir.

Kanser Tedavisine Bağlı İshal

Kemoterapi süreci bedeni baştan sona etkilen bir tedavi sürecidir. Bu dönemde alınan radyasyonlar da ishali tetikleyen bir etkendir. Bu tedavi süreci içerisinde ortaya çıkan sindirim sistemi rahatsızlıkları probiyotik kullanımı ile hafifletilmektedir.

Nekrotizan Enterokolit                  

Kısaca NEK olarak bilinen bu rahatsızlık prematüre bebeklerin karşılaştığı bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Sık rastlanan bu rahatsızlık önlem alınması gereken ciddi bir durumdur. Probiyotiklerin takviyesi ile iyileşme oranları artırılmaktadır.

Clostridium Difficile Enfeksiyonu

C. difficile insan bağırsaklarında yaşayan zararsız bir organizmadır. Ancak hastane ortamında ya da bakım odasında uzun süre kalan kişilerin karşılaştığı bir enfeksiyondur. Bu yararlı organizmanın kontrolsüz artması durumunda oluşmaktadır.

Kabızlık

Kabızlık döneminde kullanılan doğal probiyotikler bağırsakların rahatlatılmasında yardımcıdır. Böylelikle sindirim sisteminin düzenli çalışması sağlanmaktadır.

Divertiküler Hastalıklar

Kalın bağırsak duvarında küçük keseciklerin meydana gelmesi ve bedende semptomların oluşmasına verilen genel bir isimdir. Genellikle 40 yaş sonrasında rastlanmaktadır. Probiyotik kullanımı ile aşılan bir hastalıktır.

Enflamatuar Bağırsak Hastalığı

Sindirim sistemi içerisinde özellikle de bağırsaklarda meydana gelen iltihaplanma sorununun genel ismidir. Bağırsak florası içinde hasarlara ve bozulmalara neden olabilmektedir. Hap formunda probiyotiklerin kullanımı bu dönemde tavsiye edilmektedir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu

Bağırsak yapısında hasarlara yol açan bu yaygın rahatsızlık farklı nedenlerle oluşmaktadır. Enfeksiyon, gıda intoleransı, stres başlıca nedenleri arasındadır. Ayrıca aşırı alkol ve sigara tüketimi, lifli besinlerin yeterli gelmemesi de bu rahatsızlığa neden olmaktadır.

Diş Çürükleri

Lactobacillus ve Bifidobacterium probiyotiklerinin kullanımı diş çürüklerine neden olan bakterilerin oluşumunu engellemektedir. Probiyotik içerikli sakız ve tabletlerin düzenli kullanımı da bakteri oluşumunu azaltarak çürükleri engellemektedir.

Periodontal Hastalıklar (Dişeti Hastalığı)

Dişeti ve dişlerin iltihaplanmasında etkili olan bir hastalıktır. Yetişkinlerde görülmesi %70 oranında diş kaybıyla sonuçlanmaktadır. Bu nedenle erken teşhisi ağız ve diş sağlığı açısından önemlidir.

Alerjik Rinit (Saman Nezlesi)

Genellikle baharın gelmesi ile gün yüzüne çıkan bir tür alerjidir. Burunda akıntı ya da tıkanıklık, gözlerde kaşıntıyla birlikte sulanma gibi semptomlara sahiptir. Bu dönemde kullanılan probiyotikler semptomları hafifletmektedir.

Atopik Dermatit

Halk arasında egzama olarak bilinen bu rahatsızlık ciltte kuruluk ve kaşıntı ile başlangıç göstermektedir. Cilt yüzeyinde yaralar ve kesiklere de neden olabilmektedir. Probiyotik kullanımı bu etkileri azaltmakta önemlidir.

Alerjilerin Önlenmesi

Mevsimsel değişimler nedeniyle ortaya çıkan alerjiler başta olmak üzere alerjilerin etkilerinin azaltılmasında yardımcıdır. Bu nedenle probiyotiğin düzenli kullanımı önerilmektedir.

Akne

Cilt kusurlarının ve hasarlarının engellemesinde önemli olan probiyotikler akne oluşumunda da önleyici etkiye sahiptir. Tedavi sürecinin probiyotikle takviyesi daha kolay bir tedavi yöntemi sunmaktadır.

Hepatik Ensefalopati

Siroz hastalarında rastlanan bilinç zayıflamasıyla belirlenen bir durumdur. Başlıca nedenlerinden birisi gastrointestinal sistem üzerindeki bozulmalar ve rahatsızlıklardır.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları                     

Grip, orta kulak iltihabı, sinüzit, larenjit gibi rahatsızlıkların genel bir tanımıdır. Bu enfeksiyonların genel nedeni ise virüs kaynaklıdır. Yiyecek, içecek paylaşımları ile kolaylıkla bu rahatsızlıklar oluşabilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları

Bu enfeksiyonların genel nedeni bakterilerdir.  Üretradan sisteme giren bu bakteriler sindirim sistemini baştan sona etkilemektdir.

Probiyotik İçeren Besinler

Farklı besinler içerisinde farklı probiyorik türleri barındırmaktadır. Bu probiyotikler ise bedende farklı işlevsellikleri ile destekleyici rol oynamaktadır. Doğal probiyotik olarak tüketilen kimi besinler evde kolaylıkla yapılabilmektedir. Ancak kimi probiyotik içeren besinler direkt tüketilerek bedene kazandırılmaktadır.

Farklı içerik ve besleyiciliğe sahip bu besinler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Kefir
 • Yoğurt
 • Ayran
 • Turu
 • Süt
 • Boza
 • Şarap
 • Bebek mamaları
 • Fermente soya ürünleri
 • Keçi sütü
 • Bira mayası
 • Tereyağı
 • Şalgam
 • Tarhana
 • Peynir alternatifleri

Probiyotik Takviyesi Formları

Probiyotikler değişken formları ile farklı kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Böylelikle farklı yaş gruplarının da ihtiyaç duyduğu probiyotik takviyesi sağlanmaktadır.

- Probiyotik Kapsül

Kapsül biçiminde olan ilaç ve takviye edici besinler genellikle yetişkinler tarafından tercih edilmektedir. Su ile yutulan bu kapsül probiyotikler yaygı bir kullanıma sahiptir. En iyi probiyotik çeşitleri arasında olan Wellcare Provim Shape ve Ligoflor Probiyotik ilk tercihlerdendir.

- Probiyotik Hap / Probiyotik Tablet

Hap ya da tablet biçiminde tüketilen probiyotikler direkt bedene kazandırılmaktadır. Bactoblis Oral Probiyotik Emme Tablet de efektif bir ürün olarak piyasadaki yerini almaktadır.

- Probiyotik Şase

Şase takviye edici besin kullanımı uzun yıllardır tercih edilen bir formdur.  Ligoflor Probiyotik ve Bigaia probiyotik kolay ulaşılan ve hızlı etki eden içerikleri ile sıklıkla tercih edilen alternatiflerdendir.

- Probiyotik Toz

Toz biçiminde takviye edici besinler hap ya da kapsül tüketiminde zorlanan kişiler tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir. Praebiotik Drei Pulver Toz da yaygın kullanımı yapılan bir probiyotik ürün takviyesi olarak kullanılmaktadır.

- Probiyotik Damla

Damla takviye ediciler son yıllarda daha yaygın bir hal almaktadır. Probiyotikler de bu yolla tüketimi yapılan besinler eşliğinde bedene kazandırılmaktadır. Colidex Probiyotik ve Twippy Probiyotik damla formları ile kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamaktadır. NBL Probiotic Drop etkili takviye edici probiyotiklerden birisidir. Sahip olduğu formu ile kullanımı ve saklanması oldukça pratiktir.

Probiyotik Seçimi Nasıl Yapılır?                                

Probiyotiğin kullanımı kadar seçimi de önemli bir aşamadır. Doğru seçim ile hızlı bir tedavi süreci oluşturulmaktadır. Probiyotik nasıl seçilir bilinmesi bu nedenle dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Her bedenin sahip olduğu rahatsızlık farklı olmaktadır. Dolayısıyla bu rahatsızlıklar karşısında ideal probiyotik seçimi özenle yapılmalıdır. Bu nedenler ışığında yapılması gereken ilk şey kişinin yaşadığı problemin saptanmasıdır. Ardından probleme en uygun probiyotik çeşitleri belirlenmeli ve tercih edilmelidir.

Tercihi yapılan probiyotiğin insan kaynaklı olması gerekmektedir. İnsan bedeni ile uyum içinde çalışması önemlidir. Dolayısıyla da güvenilir bir markadan temin edilen besin maddesi zararsız olmalıdır.

İçeriğinde yoğun biçimde canlı organizma bulunması gerekmektedir. Bu organizmalar sindirim sistemi içerisinde canlı kalabilmelidir. Dolayısıyla bu organizmaların mide asidi ve safraya dayanıklı olması gerekmektedir.

Kısa bir süre zarfında bağırsak florası üzerinde yaşamaya uyum sağlamaları gerekmektedir.  Böylelikle bu organizmaları mikroflora üzerinde bir yaşam alanları oluşmaktadır. Bu alanda yaşayarak iyi bir çoğalma özelliğine ulaşmaları gerekmektedir.

Bağışıklık sisteminin uyarılmasında etkili bir tercih yapılmaktadır. Kullanılan probiyotikler antibakteriyel ve antimikrobiyal madde üretiminde etkili olmalıdır. Böylelikle sindirim sistemi ve metabolizma için etkili ürün tercihi yapılmış olacaktır.

Probiyotiğin Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Probiyotik kullanımı kişiden kişiye göre değişikliğe uğrayan bir üründür. Takviye edilen bu ürünlerin gramajları, formları ve içerikleri birbirlerinden farklıdır. Özellikle de bedenin ihtiyaç duyduğu probiyotik türleri kişiden kişiye göre değişmektedir.

Probiyotik kullanımında dikkat edilmesi gerekenler de farklı değişkenlere tabi durumdadır. Öncelikle kullanımı yapılacak olan probiyotiğin miktar olarak bedendeki ihtiyacı karşılaması gerekmektedir. Yeterli olmayan organizmalara bedende işlevsel olmayacaktır. Yeterli miktarda alındığında ise mide asidi ve safra tuzuna karşı dayanıklı olacaktır. Böylelikle bu mikroorganizmalar bağırsağa kadar ulaşmayı başararak mikroflora bölgesine sahip olacaktır.

Probiyotiğin ne olduğu ya da probiyotik ne işe yarar konularından daha önemli olan kısım bir hekim görüşüdür. Kullanıma başlamadan önce hekim danışmanlığı önemli bir paya sahiptir. Böylelikle ideal probiyotik seçim yapılması kolaylaşmaktadır.

Probiyotiğin kullanım zamanı iyi bilinmelidir. Kimi zaman tedavi öncesinde tüketilmesi gerekirken; kimi zaman da tedavinin ardından tüketilmelidir. Bu kullanım zamanları tedavi üzerinde direkt bir etkiye sahiptir.

Probiyotik nereden alınır konusunda detaylı bir araştırma yapılması gerekmektedir. Temin edilen ürünün güvenilir ve yararlı olmalıdır. Dolayısıyla her site ya da satıcı firmadan temin edilmemelidir. Tercih edilen ürün ilgili mercilerce onaylanmış olmalıdır.

Probiyotik ve Prebiyotik Markaları

En iyi probiyotik markaları farklı içerikler ile piyasada yer almaktadır. Bu ürünler kullanıcı tercihleri ve ihtiyaçlarına göre temin edilmektedir.

Rosece Prebiyotikli Perfecting Tonik modern takviyelerdendir. Rosece Prebiyotik el ve vücut losyonu da aynı markanın diğer ürünüdür. Bakım ürünlerinde de sıklıkla kullanılan bu formlar takviye edici besinlerin emilimini de pratik hale getirmektedir.

Dermoskin Babycare Prebiyotik Postbiyotik yüz kremi çocuklar için geliştirilen özel bir formdadır. Bebek ve çocukların ihtiyaç duyduğu prebiyotik desteğin sağlanmasında etkilidir. Dermoskin BabyCare Probiyotik Vücut Losyonu da aynı işlevler için tercih edilen etkili bir üründür.

Kids Drops Probiyotik +3 yaş Damla formuyla efektif bir kullanıma sahiptir. 3 yaşından itibaren kullanıma uygun olması bebek ve çocukların takviye besin ihtiyacını pratik bir biçimde tamamlamaktadır.

Voonka Kids Niloya Multivitamin Multimineral Prebiyotik Şurubu çocukların kullanıma uygun içeriği ve formu ile piyasada yerini almaktadır. Besleyiciliği yanında takviye edici niteliği ile yaygın olarak tercih edilmektedir. Symbiosys Defencia Kids Probiyotik de çocuklara özel içeriği ilebilinmektedir. Ayrıca vitamin içermesi de gelişim çağındaki çocuklar için destekleyicidir.

Suda Collagen + Probiyotik Karpuz Aromalı Takviye Edici Gıda içeriğindeki kolajen ile cildi de destekleyen nitelikler taşımaktadır. Böylelikle bedeni sindirim sistemi dışında çepeçevre korumayı amaçlamaktadır. Dermoskin Ato Probiyotik Balm Kuru Ciltler İçin üretilen bir üründür. Cildi beslemesinin yanında cilt rahatsızlıklarının önüne geçilmesinde de oldukça yardımcı bir üründür.

DuoBalance BV Probiyotik vajinal mantarların tedavisinde tercih edilen etkili bir üründür. Kolonileşmeye uygun bir içeriğe sahip olması doğal bakteri suşları sunmaktadır.

Diyabet rahatsızlığı olan hastalar için probiyatik takviyeler önemlidir. Dolayısıyla diyabet rahatsızlığı olanlar için üretilen Fibrelle Prebiyotik Lifli Stevialı Stick Diyabetik Tatlandırıcı yaygın kullanılmaktadır. Ayrıca Takita Formtat 60 Prebiyotik Lifli Diyabetik Tatlandırıcı diyabet hastaları için özel içeriğe sahiptir.

Biodesis Probiyotikli Yoğurt Mayası günümüzde doğal probiyotik için etkili bir takviyedir. Bu ürün dışında gelişen ihtiyaçlar farklı ürünlerin üretiminde etkili olmuştur. Bi Broche Probiyotikli Banyo Ve Wc Temizleyici içeriği ve kullanım alanı açısından diğer ürünlerden farklıdır.

Probiyotikler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

- Probiyotik Kaç Gün Kullanılır?

Probiyotiklerin kullanımı hekim danışmanlığı ile kullanılmalıdır. Böylelikle doğru ürün kullanımı yapılmaktadır. Takviye edici besinlerden birisi olan probiyotikler anında etki göstermemektedir. Dolayısıyla uzmanlar en az 2 hafta düzenli ürün kullanımını tavsiye etmektedir.

Kullanımı yapılan ürünlerin kullanım şekli ve süresi uzmanlar tarafından belirlenmelidir. Gereken durumlarda süreç uzatılabilmektedir.

- Probiyotik Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Beden içersinde eksikliği bulunan maddeler zaman içerisinde bedenin verdiği tepkimeler ile kendisini göstermektedir. Probiyotiğin durumunda da bazı reaksiyonlar verilmektedir. Bunlar mantar enfeksiyonları,  kabızlık, ishal başlıca emarelerdir. Ayrıca gaz, şişkinlik, reflü, kronik yorgunluk, depresyon gibi dışa vurumlar da bu belirtiler arasındadır.

- Probiyotik Ürünlerin Yan Etkisi Var mı?

Probiyotikler, bağırsak florası içinde yaşayan yararlı mikroorganizmalardır. Dolayısıyla genellikle yan etkilerine rastlanmamaktadır. Ancak yine de iki yan etki ile karşılaşılmaktadır. Bu iki yan etki gaz ve şişkinliktir. Bu etkiler ise sindirim sistemine alınan yeni bir bakteriye karşı verilen olağan bir tepkidir.

- Probiyotik Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Saklama koşulları kullanımı yapılan probiyotiğe göre değişim göstermektedir. İçeriğinde canlı organizmaların bulunması çok sıcak ortamlarda bulunmamasını gerektirmektedir.

Losyon veya krem olarak kullanılan probiyotikler detaylı bir saklama ihtiyacı duymamaktadır. Aşırı sıcak ortamlarda bırakılmaması yeterlidir. Ancak kapsül biçiminde olan probiyotiklerin buzdolabı gibi soğuk ortamlarda saklanması tavsiye edilmektedir. Bu saklama koşulları hap, damla gibi formlar için de geçerlidir.

- Probiyotik Ürünler Zayıflamaya Yardımcı Olur mu?

Kullanılan probiyotikler zayıflama konusunda destekleyici olabilmektedir. Ancak bu her probiyotik için geçerli değildir. Kimi probiyotikler aksine kilo alımını da destekleyebilmektedir. Bu nedenle zayıflatan probiyotik hangisi iyi bilinmesi gerekmektedir.

- Probiyotik Açken mi Yoksa Tok iken mi içilir?

Tüketimi yapılan probiyotikelrin tüketim zamanlaması önemlidir. Çünkü bu organizmaların bağırsaklara kadar ulaşması gerekmektedir. Mide asidi pH derecesinin ikinin altında bulunması da bu zamanlamanın önemini artırmaktadır. Bu nedenle de probiyotik tüketimi tok karnına yapılmalıdır. Böylelikle yararlı bakteriler bağırsaklara ulaşacaktır.

Fiyata Göre

DuoBalance BV Probiyotik 14 Kapsül
220,00
NBL Probiotic Drop 7.5 ml
194,00
Naturopathica Pro-Probiyotic 30 Kapsül
% 13
155,90
179,90
Neptune Daily Probiotic Prebiyotik 30 Kapsül
% 16
275,83
327,05
Zade Vital Probiotics Feminen 30 Kapsül
% 3
164,67
169,00
BIGJOY Daily Care Probiotik 10 Billion Takviye 30 Kapsül
128,50
NBL Probiotic GOLD 20 Saşe
% 24
151,24
199,00
Zade Vital Probiotics Daily 30 Kapsül
50,10
DuoBalance Mood Probiyotik 30 Kapsül
% 21
170,00
215,00
Solgar Ultibi Probiotic With Vitamins 30 Kapsül
423,90
Uniq2go Tatlı Ekşi Pre-Probiyotik Protein Bar 38 Gr
10,90
Dermoskin Ato Probiyotik Balm Kuru Ciltler İçin 230 ml
% 2
114,75
117,15
NBL Probiotic ATP 20
% 7
102,50
109,90
Twippy Probiyotik Damla 10 ml
% 50
105,00
210,00
Mineralbiotic 10 Saşe
214,92
Probest Digestive Probiyotik 20 Kapsül
141,00
Valentis Sano Probiyotik 30 Kapsül
290,00
Ligone Beta-Glucan Probiotic Multivitamin 60 Tablet
% 57
128,70
300,00
Suda Collagen + Probiotic 30 Şase Karpuz Aromalı
% 60
312,11
771,37
Dermoskin Ato Probiyotik Krem 50 ml
113,32
Suda Vitamin Probiotic Digestobiotic 60 Kapsül
% 13
372,04
425,90
Bestflor Probiyotik 10 Saşe
25,90
Projin Probiyotik Prebiyotik 10 Saşe
% 60
44,80
112,00
javascript:void(
% 39
293,50
479,90
Enterogis Probiyotik 10 Saşe
% 4
52,90
55,00
Pregnom Balık Yağı Probiyotik 30 Kapsül
119,00
Suda Collagen + Probiyotik Karpuz Aromalı Takviye Edici Gıda 300 Gr
% 40
180,00
299,90
Nature's Bounty Probiotic Acidophilus with Pectin 100 Kapsül
102,50


Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.