WhatsApp ile Hemen Ulaş!
Prof.Dr.Nurettin Lüleci
Lactone

 
Uzman Tıp Köşesi

 
Folixir
Themra
Organik Temizlik Ürünleri

 
Sıcak İçecekler

Sıcak İçecekler

Sıcak içecekler bir günün olmazsa olmazı! Mevsim fark etmeksizin tüketilen bu ürünlerden hangisi sizin favoriniz?

Sıcak kahve, bitki çayı ve daha fazlası… Gündelik yaşamın da önemli kısmını oluşturan bu içecekler içerikleri ve formları ile tüketilmektedir. Damak tadı ve tercihler ise bu tüketimleri şekillendirmektedir.

Keyif için tercih edilen içecekler kimi zaman destekleyici olmaları ile öne çıkmaktadır. Zayıflama çayı gibi ürünler dönemsel yapılan tercihler arasında yer alabilmektedir. Böylelikle kilo vermenin desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Sıcak içecekler arasında tercihler ne olursa olsun hazırlanışı da seçimleri kadar önemlidir. Dolayısıyla ürünlerin hazırlanmasında destekçi olan makineler sahnedeki yerini almaktadır.

Türk kahve makinesi bir evin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Kimi zaman bu tercih yerini filtre kahve makinesi seçimine bırakabilmektedir. Ancak yine de bir evin ihtiyacı olan bu ürünler etkin sonuçları ile kahve deneyimini başarılı kılmaktadır.

Sıcak İçecekler ve Fiyatları

Sıcak içecekler keyifli bir gün için olmazsa olmazdır. Farklı aromalara sahip olan bu içecekler damak zevkine göre tercih edilmektedir.

Sıcak içecek çeşitleri sahip oldukları aromalar ve fiyatlarına göre seçilebilmektedir. Dinlendirici ve canlandırıcı etkileri ile bu içecekler geniş bir kitleye ulaşmaktadır.

İçeceklerin sahip oldukları içerikler lezzet olarak da fark oluşturmaktadır. Demleme ve hazırlanma biçimleri de bu lezzetlendirme sürecini etkilemektedir. Dolayısıyla da ürünlerin fiyatları değişebilmektedir.

Sıcak bir içecek için yapılan seçimler doğrudan fiyatları da etkilemektedir. Filtre kahve ile çay içerik ve fiyat olarak birbirinden ayrılmaktadır.

Evde yapılabilecek sıcak içecekler de fiyatları ile farklılık göstermektedir. Evde kolay hazırlanabilen ürünler farklı paketleri ile öne çıkmaktadır. Tercihe göre tek kullanımlık paketlerde ürünler satışa sunulmaktadır. Aynı ürünlerin tekli paketlerine erişim de mümkündür. Bu unsur da fiyat üzerinde etkilidir.

İçecek kategorisi kendi içinde farklı içeriklere sahip olabilmektedir. Yeşil çay ile siyah çay içeriği ile de birbirinden ayrılmaktadır. Dolayısıyla fiyatları da farklı olabilmektedir. Bu durum kahve çeşitleri için de geçerlidir.

Sıcak İçecek Tercih Edenler

Sıcak içecekler küresel çapta tüketiciye ulaşmaktadır. Değişen tatları ve özellikleri ile bu içecekler gün içinde de en sık tüketilen besinlerden birisidir.

Bu içecekler demleme yöntemleri ve özellikleri ile birbirinden ayrılmaktadır. Kimisi yalnızca suya ihtiyaç duyarken; kimisi damıtma yöntemi ile hazırlanmaktadır.

Türk kahvesi kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Farklı şeker oranları ile pişirilen kahve lezzeti ile de beğenilmektedir. Değişen aromaları ise farklı damak tatlarına uyum sağlayabilmektedir.

Dibek kahvesi içeriğindeki yoğun süt tadı ile geleneksel tadından ayrılmaktadır. Kahve çekirdekleri de klasik kahve çekirdeklerinden daha iri çekimlidir. Dolayısıyla yoğun sütlü bir kahve içmek isteyenlerin tercihidir.

Soğuk kahve alternatifleri özellikle sıcak yaz günlerinin serinletici içeceği olarak tercih edilmektedir. Sıcak içilen içeceklerin birebir aroması bu kez soğutulmuş haliyle tüketilmektedir. Dolayısıyla içecekler lezzetinden kayıp yaşamamaktadır.

Çay ve kahve ürünleri içeriğindeki kafein nedeniyle de sıklıkla tercih edilmektedir. Zihnin uyandırılması için seçilen içecekler, kimi zaman uykusuzluğa neden olabilmektedir. Bu nedenle son dönemde kafeinsiz içecekler üretilmektedir.

Rooibos çayı da kafeinsiz içeriği ile tercih edilen çaylardan birisidir. Sindirim sistemini destekleyen içecek kırmızı ya da kızıl çay olarak da bilinmektedir.

Sıcak İçeceklerin Sahip Olduğu Özellikler

Sıcak içecekler içerikleri ve tatları ile sevilen besinlerdir. Farklı aromalara sahip olsalar da benzer nitelikler taşımaktalardır.

Çay çeşitleri farklı bitki ve meyvelerden demlenebilmektedir. Dolayısıyla geniş bir aroma çeşitliliğine sahiptir. Çay;

 • Tenin, kafein, teofilin antioksidan için doğal bir kaynaktır.
 • İçeriğinde farklı mineraller barındırmaktadır.
 • Protein, karbonhidrat veya yağ içermemektedir.
 • Şeker, bal ya da yapay tatlandırıcılar tatlı bir aromaya sahip olmasında yardımcıdır.
 • Demlemesi yapılacak çayların cinsine göre farklı oksidasyon seviyelerine sahiptir.
 • Farklı mevsimlerde toplanmaktadır.

Kahveler aromaları ve sahip oldukları kokuları ile iştah açıcıdır. Damak tadına göre tercih edilen kahveler özellikleri ile de merak edilmektedir. Kahve;

 • Geniş bir ürün çeşitliliğine sahiptir.
 • Çekirdek cinsine göre farklı çekim ve demleme yöntemleri bulunmaktadır.
 • Kavrulma derecesi aromanın belirleyicisidir.
 • Hazırlanış biçimine göre içeriklerinde, süt, süt köpüğü veya krema bulunmaktadır.
 • İçeriğinde, kafein, protein, karbonhidrat, lipitler, uçucu yağlar, alkaloidler, uçucu olmayan asitler, kül ve su bulunmaktadır. Ayrıca fenolik bileşenler, kül ve kahvenin rengine has kimyasallar içeriğinde bulunmaktadır.

Sıcak İçecekler Hakkında Yapılan Yorumlar

Sıcak içecekler değişen lezzetleri ile hayatın bir parçası olarak görülmektedir. Kahvaltıda başlayan bu ihtiyaç gün içinde de farklı tercihler ile sürdürülmektedir.

Her konuda olduğu gibi söz konusu içecek olduğunda esas olan tüketici istek ve ihtiyaçlarıdır. Seçim aşamasında ise damak tadı önemli bir etkendir. Değişen lezzet seçileri bu kategorinin çeşitlenmesine ortam hazırlamaktadır.

Seçimler kadar ürünler hakkındaki yorumlar da yeni tatlar denemek isteyenlerin kurtarıcısıdır. Granül kahve seçimini değiştirmek isteyen tüketiciler ürünler hakkındaki yorumları sıklıkla incelemektedir. Böylelikle kahvenin demlenmesi, aroması ve tüketimi ile ilgili gereken bilgiye ulaşılmaktadır.

Sıcak içecekler içerikleri ile de dikkat çeken ürünlerdir. Kimi içecekler güne zinde başlamak ve uykunun açılması için tercih edilmektedir. Aynı şekilde bazı ürünler de rahatlatıcı ve sakinleştirici etkileri ile öne çıkmaktadır.

Zayıflama ve form çayları da tüketiciler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Dolayısıyla bu ürünlerin kullanım biçimleri ve demleme yöntemleri yorumlarda yer alabilmektedir. Bu sayede etkin bir süreç geçirmek amaçlanmaktadır.

Kahve makinesi de yorumların incelenmesi ile yapılan seçimler arasında yer almaktadır. Kullanıcı deneyimleri potansiyel tüketiciler için belirleyici olabilmektedir. Makinenin kullanım biçimi ve kahveyi lezzetlendirmesi hakkında yorumlar paylaşılmaktadır.

Sıcak İçecekler Nasıl Hazırlanır?

Sıcak içecekler tüketilişi kadar hazırlanış aşamaları ile de dikkat çekmektedir. İçime hazırlanacak olan çay veya kahvenin lezzetlendirilmesi için bu süreçlerin bilinmesi gerekmektedir.

Bir içeceğin hazırlanış aşaması şifasını kaybetmemesi açısından da önemlidir. Bu nedenle demlemesi yapılacak olan kahve veya çayın tanınması hazırlanış aşamasının ilk adımıdır.

Kimi içecekler soğuk demleme ile tatlandırılırken; bazısı da sıcak demleme yöntemi ile hazırlanmaktadır. Evlerimizden eksik olmayan Türk kahvesi ise pişirilerek hazırlanan tek kahve olma özelliğini taşımaktadır.

Kahve dünyası farklı aromalara ve çekirdeklere ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle de çekirdeklerin ve demleme yöntemlerinin öğrenilmesi tavsiye edilmektedir. Bu sayede lezzetli bir kahve deneyimi yaşanması amaçlanmaktadır.

Günümüzde kimi kahveler tek kişilik paketlere sığmaktadır. Böylelikle zahmetsiz kahve deneyimi yaşamak da mümkündür. Tercihe göre sütlü, sade ya da aromatik kahveler bir paket uzağınızdaki yerini almaktadır.

Filtre kahve seçenekleri farklı demleme yöntemleri ile çeşitlilik oluşturmaktadır. Sifon yöntemi ile demlenen çekirdekler olduğu gibi french press yardımı ile kahveyi içime hazırlamak da mümkündür. Dolayısıyla bu aşamadan önce seçimi yapılacak kahveye karar verilmesi gerekmektedir.

Sıcak içecekler arasından yapılan seçimler damak tadına göre farklılık göstermektedir. Pişirme ve demleme yöntemleri de en az bu zevkler kadar değişkendir. Dolayısıyla seçim yapıldıktan sonra paketin incelenmesi önerilmektedir. Bu sayede içeceğin hazırlanışı hakkında ip uçlarına ulaşım sağlanmaktadır.        

Sıcak İçecekler Ne İşe Yarar?

Sıcak içecekler günün önemli bir kısmında tüketilmektedir. Evde, iş yerinde ya da bir kafede bu ürünlerin tüketimi yapılmaktadır.

Bu kadar yoğun bir kullanıcı kitlesine sahip olan içecekler ne işe yarar peki? Sık tüketimi yapılan bu içeceklerin sunduğu nitelikler nelerdir?

Her ürünün içeriği bir diğerinden farklıdır. Dolayısıyla sunduğu faydalar da değişime uğramaktadır. Bunlara bağlı olarak kullanım biçimleri ve şekilleri de farklılık gösterebilmektedir.

Kinoa çayı, iştahı kapatması ile tanınan çaylardan birisidir. Düzenli tüketimi ile iştahı kapatan çay, gıda tüketimini sınırlandırmada yardımcıdır. Doygunluk hissi oluşturan bu çay düşük kaloriye sahiptir. Ayrıca metabolizmayı hızlandırması zayıflamada destekleyicidir.

Kiraz sapı çayı ödem atmada ve kilo dengelemede yardımcı çaylar arasında yer almaktadır. Kanı ve böbrekleri yenilemede yardımcı olan çay, karaciğer yenilenmesinde de destekleyicidir. İdrar yolu enfeksiyonları ile başa çıkmamada da iyi bir tercih olarak görülmektedir.

Matcha çayı son dönemde parlayan çaylardan birisidir. Antioksidan nitelik taşıyan bu çay kronik rahatsızlıklar ile başa çıkmada önemli bir role sahiptir. Serbest radikalleri kontrol altına alabilen yapısı bu çayın yoğun ilgi görmesini sağlamaktadır.

Beyaz çay, halk arasında da sıklıkla önerilen çaylardan birisidir. Yağ yakıcı niteliğe sahip olan çay metabolizma üzerinde düzenleyici bir etkiye sahiptir. Hücre yenilenmesinde ve yağ hücrelerinin yakılmasında da yardımcı olduğu düşünülmektedir. Düşük kalorisi ise diyet listelerinde yer almanı sağlayabilmektedir.

Menengiç kahvesi, yapısı ve içeriği ile diğer kahvelerden ayrılmaktadır. Pişirme yöntemi ile hazırlanan bu kahve, antiseptik nitelik gösterebilmektedir. Öksürüğü yatıştırıcı etkisi boğazdaki ağrıyı azaltmada yardımcıdır. Kafein içermemesi ise en öne çıkan niteliklerinden birisidir. İçeriğindeki demir sayesinde kansızlık yaşayan kişilere destek vermektedir.

Kızıl çay olarak da bilinen rooibos, sindirim sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Özellikle şişkinlik ve hazımsızlık durumlarında tüketimi desteklenmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve kan dolaşımını artırması da özellikleri arasındadır. Ayrıca kas, kemik, diş ve eklem ağrılarını hafifletmesi en sevilen özellikleridir.

Botanik Ecza’da Sıcak İçecek Markaları

Botanik Ecza her ihtiyaca uygun ürünleri kullanıcısına sunmayı kendisine misyon edinmiştir. Sıcak içecekler kategorisi de birbirinden lezzetli ürünlere ev sahipliği yapmaktadır.

Teaworks son dönemlerde tanınır hale gelen markalardan birisidir. Sunduğu organik bitkileri ile sizlere leziz bir deneyim sunmayı amaçlamaktadır.

Fitovision markası metabozlimayı hızlandıran ürünleri ile bilinmektedir. Marka, sunduğu içecekleri le yağ yakımı için destekleyicidir. Ayrıca tokluk hissi oluşturarak zayıflamaya da destek vermeyi amaçlamaktadır.

Örgünsan farklı aromaları ile raflardaki yerini almaktadır. Toz halindeki bitki çayları ile bilinen marka değişen tatları ile müşterilerine ulaşmaktadır. Uygun fiyatı ise geniş bir kitleye ulaşmasını kolaylaştırmaktadır.

Thera Line detox çayı ile bilinen bir markadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren çayları mevsim geçişlerinde destekleyici bir roldedir. Halsizliğin ve yorgunluk hissinin giderilmesinde önemli bir paya sahiptir. İçeriğinde bulundurduğu birbirinden şifalı otları ise bu markanın en önemli özelliğidir.

Vivasan ve Güzel Gıda markaları doğal içerikleri ile bilinmektedir. Kullanıma sundukları çeşitli ürünleri ile tanınan markalar içerikleri ile beğeni toplamaktadır.

Melez Tea Türkiye meşeili markalardan birisidir. Eşsiz çay deneyimini tüketiciler ile paylaşmak isteyen marka geniş bir kitleye hitap etmektedir. Çaylarına verdiği isimler ise kullanıcıların sempatisini kazanmaktadır.

Chado Japonya’dan dünyaya açılan markalardan birisidir. Çayın hazırlanışı, sunumu ve içilişini kapsayan seremoniden ismini almaktadır.

Humana, bebekler ve emziren anneler için önemli markalardan birisidir. Kimyonlu rezene çayı ile gaz sancılarını giderici bir etkiye sahiptir. Marka, bu çayı ile mide ve bağırsak sistemindeki krampların giderilmesini de hedeflemektedir.

Awe Cemre markası tüketici tarafından beğeni gören bir markadır. Organik bitkileri kurutup paketleyen marka, bitki çaylarının aranan ismidir.

Shiffa Home ve Biotama bedenin ihtiyaç duyduğu farklı ürünleri kullanıma sunmaktadır. Bitkisel yağları satışa sunan markalar geniş ürün yelpazesine sahiptir.

Immunflex markası özel ürünü ile bu kategoride yerini almaktadır. Kuru dut yaprağı ile şifalı bir deneyim yaşatmayı hedeflemektedir. Sıcak içecekler arasında en şifalı görülen dut yaprağı çayı ise son dönemde yoğun ilgi görmektedir.

Sıcak İçecekler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sıcak içecekler nelerdir?

Sıcak içecekler tüketici istek ve zevklerine hitap eden alternatiflerden oluşmaktadır. Geniş ürün yelpazesine sahip olan bu ürünler içerikleri ile de değişim gösterebilmektedir.

 • Siyah çay
 • Bitki çayları
 • Türk kahvesi
 • Granül kahve
 • Filtre kahve
 • Sıcak çikolata

Evde sıcak ne içilir?

Evde yapılan içecekler kullanıcının damak zevkine hitap etmelidir. Dolayısıyla önemli olan kişinin tercihleridir.

Yapılacak olan içeceğin özel hazırlanış biçiminin öğrenilmesi evde hazırlanması için önemlidir. Ayrıca ekstra bir aparata ihtiyaç duyulması halinde (french press, sifon vb.) ürünlerin temini sağlanmalıdır. Böylelikle istenilen lezzette içecek hazırlanabilmektedir.

Sıcak havada neler içilir?

Sıcak havalarda tercih edilen soğuk içecekler serinlemek için birebirdir. Ancak sıcak ürünlerin lezzetinin aranması seçimleri etkilemektedir.

Sıcak içecekler arasında seçilen ürünün soğuk halinin hazırlanması yaz günlerinin kurtarıcısıdır. Bu nedenle tariflerde yapılan ufak değişimler sıcak ürünleri leziz bir yaz içeceğine dönüştürmektedir.

Fiyata Göre

Mecitefendi Avokadolu Çay(Süzen Poşet 40 lı)
% 25
28,18
37,50
Örgüsan Ayrık Köklü Karışık Bitki Çayı 30 Gr
% 45
38,45
69,90
Örgüsan Hibikuslu Karışık Bitki Çayı 053 RNTN 30 Gr
59,00
Mecitefendi Melissalı Çay (Süzen Poşet 40lı)
% 25
28,55
38,00
Lavande Organik Lavanta Çayı-25 gr
% 30
28,00
40,00
Örgüsan Polenli Karışık Bitki Çayı 004 ANM 30 Gr
79,90
Botanik City Etiyopya Öğütülmüş Kahve 250 gr
% 15
138,02
162,38
Örgüsan Spirulinalı Karışık Bitki Çayı 064 SPRLN 30 Gr
% 42
55,33
94,90
Shiffa Home Sarı Kantaron Bitki Çayı 20 li
40,06
Shiffa Home Ihlamur Bitki Çay 20 li
57,99
Botanik City Santos Çekirdek Kahve 250 gr
% 20
99,90
124,88
Örgüsan Alıç Ginkoblobalı Karışık Bitki Çayı 008 BDA 30 Gr
% 45
38,45
69,90
Örgüsan Defne Yapraklı Karışık Bitki Çayı 054 RMT 30 Gr
% 45
38,45
69,90
Naturpy Atom Çayı Nane Limon 6x135 gr
66,00
Örgüsan Keten Tohumlu Karışık Bitki Çayı 037 K D 30 Gr
59,00
Botanik City Kenya Öğütülmüş Kahve 250 gr
% 13
163,02
187,38
Zencefilli karış
% 41
41,52
69,90
Mecitefendi Enginarlı Çay (Süzen Poşet 40lı)
% 25
28,18
37,50
Mecitefendi Yeşil Kahveli Bitki Çayı (Süzen Poşet 40lı)
38,00
Botanik City Guatemala Çekirdek Kahve 250 gr
% 15
138,02
162,38
Theraline Gas ve Bloating 20 Poşet
% 14
37,75
43,90
Shiffa Home Yakıotlu Karışık Bitki Çayı 40 lı
71,70
Örgüsan At Kestaneli Karışık Bitki Çayı 068 VRS 30 Gr
59,00
Biotama Kış Çayı 200 gr
12,90
Örgüsan Ginseng Aslan Pençeli Karışık Bitki Çayı 048 M-KUS 30 Gr
59,00
Shiffa Home Kuşburnu Meyve Çayı 20 li
42,17
Naturpy Xplus Atom Çayı
14,50
Örgüsan Melisalı Karışık Bitki Çayı 30 Gr
% 41
41,52
69,90


Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.